Turecký prezident Erdogan označil sýrskeho prezidenta Asada za teroristu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a džibutský prezident Ismail Omar Guellleh na spoločnej tlačovke. Ankara, 19. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Spolupráca so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom nie je možná, vyhlásil v stredu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a lídra susednej krajiny označil za "teroristu".

Erdogan počas návštevy Tuniska obvinil Asada z krviprelievania v Sýrii. „Ako by sme mohli počítať do budúcnosti so sýrskym lídrom, ktorý zabil takmer milión svojich obyvateľov?“ citovala Erdogana agentúra AP.

Spolupracuje s Ruskom aj Iránom

Na tlačovej konferencii s tuniským prezidentom Bádžím Káidom Sabsím nazval turecký líder Asada „teroristom, ktorý sa zapojil do štátneho terorizmu“ a nemal by byť súčasťou povojnovej budúcnosti Sýrie.

Turecko je dlhoročným podporovateľom sýrskej opozície a povstalcov, ale tiež spolupracuje s Ruskom a Iránom, dvoma hlavnými podporovateľmi Asada, v procese stabilizácie vojnou zničenej krajiny, pripomína agentúra DPA.

Neakceptujú status Jeruzalema

Erdogan a Sabsí tiež uviedli, že ich krajiny nikdy neakceptujú zmeny ohľadom historickému statusu Jeruzalema po tom, ako prezident USA Donald Trump uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.

„Jeruzalem je pre nás červená čiara. Akékoľvek kroky voči historickému statusu a posvätnosti Jeruzalema sú neprijateľné,“ uviedol turecký líder a dodal, že jeho krajina sa bude usilovať o medzinárodné uznanie palestínskeho štátu a bude sa snažiť získať podporu Európskej únie.

Môže vás zaujímať

Hlavný podozrivý z vraždy maltskej novinárky vedel o vývoji vyšetrovania