Jednou vetou

Turecký prezident Erdogan začal trojdňovú návštevu Británie

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan začal v nedeľu trojdňovú návštevu Británie, ktorú označil za "spojenca, strategického partnera a skutočného priateľa" Ankary. Erdogan sa počas svojho pobytu neskôr stretne s britskou kráľovnou Alžbetou II. a britskou premiérkou Theresou Mayovou, informuje agentúra AP.

Erdogan na fóre o turecko-britských vzťahoch v Londýne zároveň poznamenal, že britská vláda v júli 2016 bezodkladne odsúdila pokus o vojenský prevrat v Turecku. Ankara podľa jeho slov „nikdy nezabudne na túto solidaritu“.

Dodal, že bilaterálna spolupráca medzi oboma krajinami v uplynulom období vzrástla, najmä od referend, ktorými sa tureckému prezidentovi prisúdila výkonná moc a Briti rozhodli o vystúpení svojej krajiny z EÚ.

Macron telefonoval Trumpovi o odstúpení USA od dohody s Iránom
Erdogan zdôraznil, že prehlbovanie vzťahov medzi Londýnom a Ankarou je najzreteľnejšie v oblasti obchodu, so spoločným cieľom zvýšenia obchodného objemu zo 16 na 20 miliárd dolárov a možnej dohode o voľnom obchode, ktorá je v štádiu príprav. Za príklad úspešnej spolupráce oboch krajín uviedol kontrakty v obrannom priemysle.

„Chceme bez prerušenia pokračovať v ekonomických kontaktoch aj po brexite,“ vyhlásil Erdogan ešte pred odletom z Istanbulu. Turecký prezident bude s Mayovou rokovať o regionálnych i medzinárodných záležitostiach vrátane najnovšieho vývoja situácie na Cypre, ako aj o „spoločnom akčnom pláne“ pre Blízky východ, najmä Sýriu, Irak a Irán.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia