Jednou vetou

Turecký prezident Erdogan zdôraznil dôležitosť vzťahov s Čínou

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, oficiálne spojenec USA a NATO, potvrdil v utorok dôležitosť vzťahov s hlavným americkým rivalom, Čínou. Urobil tak na stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom počas svojej návštevy v Pekingu, informovala agentúra AP.

Putin oslávil so Si Ťin-Pchingom jeho 66. narodeniny, daroval mu ruskú zmrzlinu

Erdogan povedal Si Ťin-pchingovi, že Turecko a Čína „majú veľký potenciál, aby svoj vzťah rozvíjali“. Podľa neho môžu stavať na základe historických vzájomných obchodných vzťahov a na fakte, že obe krajiny „prispievajú k regionálnej a celosvetovej stabilite“.

Prezident Erdogan je podľa agentúry AP vnímaný ako politik, ktorý sa posúva bližšie k Rusku a Číne, napriek zmluvným spojeneckým zväzkom s USA. Erdogan navyše trvá na kúpe ruského protiraketového systému S-400, s ktorým Washington nesúhlasí.

Turecko je kľúčovým spojovacím článkom v čínskej iniciatíve tzv. Novej hodvábnej cesty v hodnote bilión dolárov, v rámci ktorej sa majú vybudovať prístavy, hlavné cesty, elektrárne a ďalšie infraštruktúrne prepojenia s Európou, Afrikou a Áziou. Washington tento program podporiť.

Trump očakáva oroduktívne rozhovory so Si Ťin-pchingom

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia