Jednou vetou

Turecký prezident obvinil Nemecko z napomáhania terorizmu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Nemecko z napomáhania terorizmu, informovala agentúra Reuters. Berlín podľa neho nereaguje na tisícky podnetov zo strany Turecka a ani na žiadosti tureckých úradov o vydanie podozrivých osôb.

„Nemecko napomáha teroristom,“ povedal Erdogan na konferencii v provincii Rize na pobreží Čierneho mora. Ako napísal Reuters, tieto slová zrejme ešte ďalej vyhrotia napätie medzi Tureckom a Nemeckom.

„Odovzdali sme (nemeckej kancelárke Angele) Merkelovej 4 500 spisov, nedostali sme však odpoveď ani na jeden z nich,“ povedal členom vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP).

Reuters citoval nemenovaný zdroj z prostredia nemeckej vlády, ktorý tvrdenia tureckého prezidenta poprel. „Opakovaním tých istých obvinení sa z nich pravda nestane,“ dodal zdroj.

Už i tak napäté vzťahy medzi Ankarou a Berlínom sa ešte vyostrili po tom, ako turecké úrady v rámci širších bezpečnostných opatrení zadržali desať ľudskoprávnych aktivistov spoločne s nemeckým občanom.

Nemecko podľa Turecka ukrýva kurdských a krajne ľavicových militantov vrátane vojenských hodnostárov a ďalších ľudí spojených s vlaňajším neúspešným pokusom o puč v krajine. Berlín všetky takéto tvrdenia odmieta.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia