Jednou vetou

Turecký prezident vyzval Ukrajinu a Rusko na dialóg

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval v utorok Rusko a Ukrajinu, aby svoj aktuálny spor vyriešili prostredníctvom dialógu. Ankara si podľa neho želá, aby sa Čierne more, ktoré obmýva aj turecké brehy, stalo "morom mieru", informovala agentúra AP.

Turecko, ktoré udržiava úzke vzťahy s Ruskom i Ukrajinou, chce podľa Erdogana pokračovať v spolupráci s oboma krajinami.

„V čase, keď svet čelí vážnym hrozbám, by nás potešilo vidieť Rusko a Ukrajinu stáť pri sebe, nie proti sebe,“ povedal Erdogan v prejave k členom tureckej vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP).

Dlhodobé napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo, keď Rusko v nedeľu v oblasti Kerčského prielivu medzi Čiernym a Azovským morom zajalo tri lode ukrajinských námorných síl aj s posádkami. Rusi na ne spustili streľbu. Pri incidente bolo podľa ukrajinských zdrojov zranených najmenej šesť ukrajinských vojakov, pričom stav dvoch z nich je údajne vážny.

Premiér rieši pripravenosť Slovenska na eskaláciu konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom

Rusko tvrdí, že plavidlá ukrajinských námorných síl narušili ruskú hranicu, nereagovali na výzvy a dopustili sa nebezpečného manévrovania. Ukrajinské médiá v pondelok zverejnili videozáznam, na ktorom vidno, ako ruskej pobrežnej stráže vrazila do ukrajinského remorkéra, ktorý sa spolu s inými ukrajinskými loďami presúval z Odesy do prístavu Mariupol.

Nedeľný incident v Kerčskom prielive vyvolal obavy z vypuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. V reakcii na tieto udalosti ukrajinský parlament schválil vyhlásenie stanného práva.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia