Turecký prokurátor nariadil zatýkanie Gülenových stúpencov v justícii

Duchovný Fethullah Gülen

Foto: rferl.org, archív

Hlavný istanbulský prokurátor nariadil zadržanie 126 právnikov, sudcov alebo prokurátorov pre podozrenie z napojenia na hnutie Fethullaha Gülena. Tohto exilového moslimského duchovného Ankara považuje za strojcu potlačeného pokusu o prevrat v Turecku v roku 2016, čo však on sám popiera.

Turecko tvrdí, že do jeho armády, štátnych inštitúcii i súdneho systému sa infiltrovali členovia Gülenovho hnutia. Od zmareného pokusu o puč prepustili v Turecku zo zamestnania už tisíce prokurátorov či sudcov, napísala v piatok agentúra Rueters.

Úrad istanbulského prokurátora uviedol, že podozriví bývali v domoch, kde Gülenovo hnutie pripravovalo ľudí, ktorých chcelo dostať na pozície prokurátorov či sudcov.

Spomedzi 126 osôb, ktorých zadržanie prokurátor nariadil, je 108 právnikov, osem kandidátov na sudcov či prokurátorov, ktorých v minulosti z týchto funkcii odvolali, a jeden sudca alebo prokurátor v aktívnej službe. Pri 12 podozrivých sa nedalo určiť ich aktuálne miesto pobytu, prípadne krajinu opustili, uviedla kancelária istanbulského prokurátora. Razie na dolapenie zvyšných 114 osôb prebiehali v 37 tureckých provinciách.

Súd právoplatne odmietol podmienečné prepustenie sériového vraha v Maďarsku

Úrad hlavného ankarského prokurátora taktiež v piatok informoval, že nariadil zadržanie iných 18 osôb podozrivých taktiež z napojenia na Gülena. Tieto osoby mali pracovať ako inžinieri pre softvérovú spoločnosť Havelsan, ktorá zásobuje turecký obranný sektor.

Od zmareného pokusu o puč v júla 2016 sa v Turecku vo väzbe ocitli desaťtisíce osôb podozrivých z prepojenia na Gülena. Zadržaných bolo doposiaľ zhruba 77.000 ľudí a približne 150.000 ďalších osôb vrátane učiteľov, sudcov, prokurátorov, vojakov či policajtov prišlo o zamestnanie alebo bolo dočasne prepustených z práce, pripomenula agentúra Reuters.

Kritici obviňujú tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že zmarený pokus o prevrat využíva ako zámienku na potláčanie opozície a demokracie.

Môže vás zaujímať

Protesty proti dôchodkovej reforme pokračujú, účasť však klesla