Turecký prokurátor žiada doživotie pre finančníka Kavalu

Ilustračné foto

Foto: TASR

Turecký prokurátor požiadal v stredu o doživotný trest väzenia pre 16 osôb vrátane finančníka a filantropa Osmana Kavalu, ktoré sú podozrivé z pokusu o zvrhnutie vlády. Informovala o tom štátna tlačová agentúra Anadolu.

Kavala, ktorý je vo väzbe viac ako rok, je obvinený zo spojenia s protivládnymi protestmi z roku 2013 a zmareným pokusom o prevrat z roku 2016.

Trump pozval Babiša do Bieleho domu

Prezident Recep Tayyip Erdogan otvorene obvinil Kavalu z „financovania teroristov“ počas protivládnych protestov, ktoré predstavovali jeden z najväčších problémov pre jeho vládu. Erdogan bol vtedy premiérom, pripomenula agentúra AFP.

Kavala, ktorý je rešpektovanou postavou v intelektuálnych kruhoch v Turecku a zahraničí, je vo vyšetrovacej väzbe od 1. novembra 2017.

Je šéfom nadácie Anatólska kultúra (Anadolu Kültür), ktorá má za cieľ prekonávať rozpory v tureckej spoločnosti prostredníctvom kultúry a umenia, a snažil sa o lepšie vzťahy so susedným Arménskom.

Kavala úzko spolupracoval so zahraničnými misiami na projektoch občianskej spoločnosti a jeho zatknutie znepokojilo západných spojencov Turecka.

Riaditeľ Frontexu: Európa v súvislosti s migráciou nezažíva akútnu krízu

Erdogan označil Kavalu za zástupcu amerického miliardára Georgea Sorosa v Turecku a obvinil ho „z využívania svojich prostriedkov na podporu tých, ktorý sa snažia roztrhať túto krajinu“.

Minulý rok v novembri Sorosova Nadácia otvorenej spoločnosti oznámila, že po Erdoganových obvineniach pozastaví svoje aktivity v Turecku.

Môže vás zaujímať

Streľba v ostravskej nemocnici si vyžiadala šesť mŕtvych