Jednou vetou

Turecký vpád na sever Sýrie je „zlý nápad“, zhodnotil Trump

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Za "zlý nápad" označil v stredu americký prezident Donald Trump tureckú ofenzívu na severovýchode Sýrie, informovala agentúra AFP.

„Turecko, člen NATO, dnes vpadlo do Sýrie. Spojené štáty tento útok nepodporujú a Turecku dali najavo, že táto operácia je zlý nápad,“ uvádza sa v Trumpovom vyhlásení, zverejnenom hovorcom Bieleho domu.

FOTO: Viacerí politici odsúdili tureckú ofenzívu na severe Sýrie

AFP pripomína, že americký prezident krátko predtým nariadil odsun amerických jednotiek z predmetnej oblasti, čo bolo interpretované ako pozvánka pre Turecko, aby zaútočilo na kurdské milície — doterajšieho spojenca USA.

„Turecko sa zaviazalo, že bude chrániť civilistov a náboženské menšiny vrátane kresťanov a zabezpečí, aby nenastala humanitárna kríza — a my budeme trvať na tom, aby dodržalo tento záväzok,“ konštatoval Trump.

Turecko spustilo v stredu vojenskú operáciu v severovýchodnej Sýrii namierenú proti Kurdom a teroristom z Islamského štátu. Oznámil to v stredu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Erdogan: Turecko bude aj naďalej napomáhať stabilizácii Balkánu

„Turecké ozbrojené sily spolu so Sýrskou národnou armádou práve spustili operáciu Prameň mieru proti teroristom z PKK/YPG a Dáišu (arabský akronym tzv. Islamského štátu) v severnej Sýrii. Naším cieľom je zabrániť vytvoreniu teroristického koridoru cez naše južné hranice, ako aj nastolenie mieru v tejto oblasti,“ napísal na Twitteri turecký prezident.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba