Jednou vetou

Turnerovu cenu získala škótska videoumelkyňa Charlotte Prodgerová

Vlajka Veľkej Británie.

Foto: pixabay.com

Prestížnu britskú Turnerovu cenu za umenie získala v utorok škótska videoumelkyňa Charlotte Prodgerová za krátky film natočený na iPhone. Informovala o tom agentúra AFP.

Prodgerová má 44 rokov, pôsobí v Glasgowe a svoje domovské Škótsko zastupovala na tohtoročnom Benátskom bienále, svetoznámej prehliadke súčasného výtvarného umenia. Otvorene sa hlási k homosexualite.

Spoločne s Turnerovou cenou za rok 2018 získala finančnú odmenu 25.000 libier (28.000 eur). Porotu, ktorá vyberala laureáta spomedzi štyroch finalistov, zaujala Prodgerovej 33-minútová autobiografická vizuálna kompilácia s názvom BRIDGIT, ktorá okrem ďalších tém skúma otázku queer identity.

Vojak, ktorý chcel pomáhať Islamskému štátu dostal 25 rokov väzenia

Turnerova cena je pomenovaná po slávnom anglickom maliarovi Williamovi Turnerovi (1775-1851). Udeľujú ju od roku 1984 umelcom žijúcim v Británii. Cena často vyvoláva kontroverzné reakcie a diskusie o význame moderného umenia.

Vlaňajšou laureátkou bola v Zanzibare narodená umelkyňa Lubaina Himidová. Ocenili ju za diela dotýkajúce sa problematiky rasizmu, kolonializmu a africkej diaspóry.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia