Jednou vetou

Tusk a Juncker – zablahoželali Zelenskému k víťazstvu vo voľbách

Donald Tusk

Foto: TASR/AP

Predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v spoločnom liste zablahoželali Volodymyrovi Zelenskému k víťazstvu v prezidentských voľbách na Ukrajine. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.

V spoločnom liste Tusk a Juncker uviedli, že voľby dokázali oddanosť Ukrajiny demokratickým hodnotám a právnemu štátu.

Zelenskyj bude novým prezidentom Ukrajiny, vyplýva to z priebežných výsledkov

AFP pripomenula, že Zelenského predchodca v úrade prezidenta Petro Porošenko bol častým hosťom v Bruseli, kde žiadal Západ, aby zachoval sankcie uvalené na Rusko po anexii Krymského polostrova a zabezpečil implementáciu dohody o pridružení Ukrajiny k EÚ.

Tusk a Juncker v liste ubezpečili, že Zelenskyj „sa môže spoľahnúť na silnú podporu EÚ pre reformy na Ukrajine“ vrátane boja proti korupcii a zmeny v sektore energetiky.

Ukrajinci majú politikov a oligarchov po krk. Na čelo krajiny chcú zvoliť komika

Komik Volodymyr Zelenskyj zvíťazil v nedeľňajšom druhom kole prezidentských volieb na Ukrajine, v ktorých jasne porazil úradujúcu hlavu štátu Petra Porošenka. Vyplýva to z priebežných výsledkov sčítania zverejňovaných Ústrednou volebnou komisiou.

Po sčítaní viac ako 85,5 percenta odovzdaných hlasov vedie Zelenskyj so ziskom 73,2 percenta, kým jeho súper Porošenko dostal 24,46 percenta hlasov.

Môže vás zaujímať

BIELORUSKO: Voľby vyhral Lukašenko, ľudia protestovali v uliciach