Jednou vetou

Tusk a Putin vyjadrili zármutok nad poškodením Notre-Dame, vyzvali na jej obnovu

Ruský prezident Vladimir Putin

foto: TASR/AP

Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval v utorok všetkých 28 členských štátov Európskej únie, aby pomohli pri obnove požiarom čiastočne zničenej parížskej katedrály Notre-Dame (Chrám Matky Božej). Informovala o tom agentúra DPA s tým, že Tusk pripomenul obnovu svojho rodného mesta Gdansk v Poľsku, zdevastovaného počas druhej svetovej vojny.

„Obnovíme aj vašu katedrálu,“ povedal na zasadnutí Európskeho parlamentu (EP) vo francúzskom Štrasburgu. „Vyzývam všetkých 28 členských štátov, aby na tejto úlohe spolupracovali,“ vyhlásil Tusk.

„Viem, že Francúzsko by to dokázalo urobiť samo, ale v stávke je niečo viac ako len materiálna pomoc,“ pokračoval Tusk. „Viaže nás niečo dôležitejšie a hlbšie, než sú zmluvy.“

VIDEO: Požiar katedrály Notre-Dame sa podarilo uhasiť

Hlboké zarmútenie nad ničivým požiarom v Notre-Dame vyjadril v utorok v mene Rusov prezident Vladimir Putin a ponúkol pomoc pri rekonštrukcii tejto pamiatky, napísala agentúra AFP.

„Notre-Dame je historickým symbolom Francúzska, neoceniteľným pokladom európskej a svetovej kultúry, jedna z najdôležitejších kresťanských lokalít. Tragédia, ktorá sa v noci udiala v Paríži, zanechala smútok v srdciach Rusov,“ napísal Putin v liste adresovanom francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi.

Slovenskí politici o skaze Notre-Dame: Tragédia, ktorá zasiahla celý svet

Putin ďalej vyjadril nádej, že katedrála bude obnovená. Ponúkol tiež vyslanie ruských odborníkov, ktorý by pomohli pri úsilí o jej obnovu.

Rozsiahly požiar, ktorý Chrám Matky Božej zachvátil v pondelok večer, sa hasičom podarilo v priebehu noci dostať pod kontrolu a dve hlavné veže zachrániť. Úplne však zhorela drevená strecha katedrály a drevená vežička – sanktusník – z 19. storočia.

Môže vás zaujímať

Rover Curiosity začal letnú misiu na Marse