Jednou vetou

Tusk odkázal Mayovej, že o dohode o brexite sa nebude znovu vyjednávať

Donald Tusk

Foto: TASR/AP

Predseda Európskej rady Donald Tusk v stredu telefonicky hovoril s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Povedal jej, že postoj Európskej únie je jasný a konzistentný - dohoda o brexite nie je otvorená na opätovné prerokovávanie.

„Včera sme sa dozvedeli, čo Spojené kráľovstvo nechce. Avšak stále nevieme, čo Spojené kráľovstvo chce,“ napísal Tusk po telefonáte na Twitteri.

EÚ v reakcii na možný tvrdý brexit prijala posledný súbor krízových opatrení

Podľa televíznej stanice Sky News telefonoval v stredu s Mayovou aj írsky premiér Leo Varadkar. Ten jej vysvetlil nemenný postoj Írska a EÚ vo veci dohody o brexite a o tzv. írskej poistke, vďaka ktorej by zostala hranica medzi Írskou republikou a Severným Írskom otvorená.

Varadkar poznamenal, že najnovší vývoj posilnil potrebu írskej poistky, ktorá by bola po právnej stránke spoľahlivá a fungujúca v praxi, uviedol hovorca írskej vlády s tým, že obaja premiéri zostanú v nadchádzajúcom období v kontakte.

Mayová sa na Twitteri vyjadrila aj k stredajšiemu stretnutiu s vodcom opozičných labouristov Jeremym Corbynom.

„Mala som potešenie stretnúť sa s Jeremym Corbynom a diskutovať, ako zaistiť, aby Británia opustila EÚ 29. marca. Zdôraznila som mu, aké je dôležité, aby Spojené kráľovstvo mohlo uzatvárať svoje vlastné obchodné dohody a podčiarkla som, že jediným spôsobom, ako sa vyhnúť brexitu bez dohody, je hlasovať za dohodu,“ uviedla britská premiérka.

Trump telefonoval s venezuelským opozičným lídrom Guaidóom

Britskí poslanci v utorok odhlasovali, že podporia iba takú dohodu o brexite, z ktorej bude odstránená sporná klauzula o írskej „poistke“.

Nové rokovania s Britániou o brexitovej dohode však predstavitelia EÚ odmietajú. Predseda Európskej rady Tusk však zároveň nevylúčil – v prípade „odôvodnenej žiadosti“ – odklad termínu brexitu, ktorým je 29. marec.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia