Jednou vetou

Tusk povzbudzoval v New Yorku k výraznejšej reforme OSN

Donald Tusk

Foto: TASR/AP

Predseda Európskej rady Donald Tusk je presvedčený, že Organizácia Spojených národov potrebuje ambicióznejšiu reformu, než predpokladajú doterajšie návrhy. Podľa agentúry DPA sa tak vyjadril v stredu počas vystúpenia v rámci prebiehajúcej Všeobecnej rozpravy 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

Tusk ako zástupca Európskej únie vo svojom prejave uviedol, že dvadsaťosmička považuje „reformné idey, ktoré sú teraz v hre, len za nutné minimum“. „Potrebné sú vyššie ambície, nie nižšie,“ upozornil s tým, že Únia očakáva premenu OSN na „energickejšiu a menej byrokratickú organizáciu“.

Tusk ocenil rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN z 11. septembra o uvalení nových sankcií na Severnú Kóreu, ktoré sú odpoveďou na šiesty jadrový test tejto krajiny. „Je to však stále málo. Žiadnej krajine by sa nemalo dovoliť, aby podrývala globálny režim nešírenia (jadrových zbraní) alebo ohrozovala iné, mierumilovné krajiny,“ povedal.

Šéf Európskej rady pri tejto príležitosti poukázal na to, že členské štáty EÚ sa podieľajú na tvorbe rozpočtu OSN približne jednou tretinou a takým istým podielom prispievajú aj na činnosť jej mierových misií.

Ako pripomenula DPA, rozsiahle zmeny vo fungovaní OSN ohlásil jej terajší generálny tajomník António Guterres, ktorý sa ujal funkcie začiatkom tohto roka, zatiaľ však zverejnil iba málo podrobností.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia