Jednou vetou

Tusk rokoval vo Viedni s rakúskym kancelárom

Donald Tusk

Foto: TASR/AP

Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz v piatok, dva dni pred minisummitom EÚ o migračnej politike, zdôraznil vedúcu úlohu predsedu Európskej rady Donalda Tuska v tejto otázke. Stalo sa tak vo Viedni pri rokovaní oboch predstaviteľov.

Najvyšší predstaviteľ EÚ sa dištancoval od schôdzky, ktorú zvolal predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na podnet nemeckej spolkovej kancelárky Angely Merkelovej a na ktorej sa nezúčastnia premiéri krajín Vyšehradskej štvorky (V4) vrátane Slovenska. Rakúsky kancelár síce na schôdzku pocestuje, avšak veľmi zdržanlivo sa vyjadril o šanciach na dosiahnutie konsenzu jej účastníkov. Informovala o tom tlačová agentúra APA.

Juncker kvôli migrácii zvoláva do Bruselu lídrov ôsmich členských krajín EÚ

Hostiteľ uviedol, že Tusk pricestoval do Viedne za účelom prípravy rakúskeho predsedníctva v Únii. Na 20. septembra pripravuje alpská republika neformálnu vrcholnú schôdzku EÚ v Salzburgu, ktorej témou bude migračná politika.

Donald Tusk pricestoval do Viedne podľa vlastných slov, aby sa u rakúskeho kancelára informoval o spolupráci alpskej republiky s ďalšími štátmi vrátane krajín V4. Bývalý poľský premiér vyjadril radosť, že sa na starom kontinente vyvíja spoločné zmýšľanie o utečeneckej politike a v reakcii na otázku, či očakáva riešenie na blížiacom sa summite Únie, konštatoval, že v to aspoň dúfa.

„Skutočnou prioritou pre nás je chrániť vonkajšie hranice. To je prvý predpoklad riešenia problému migrácie,“ zdôraznil Tusk.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia