Jednou vetou

Tusk si uctil obete atómových bômb v Hirošime a Nagasaki

Donald Tusk

Foto: TASR/AP

Predseda Európskej rady Donald Tusk navštívil v stredu japonské mestá Hirošima a Nagasaki, kde si uctil pamiatku obetí výbuchov atómových bômb spred 74 rokov.

Informovala o tom agentúra DPA, podľa ktorej išlo prvú oficiálnu návštevu lídra EÚ v Hirošime, ktorú v auguste 1945, rovnako ako o pár dní nato Nagasaki, zničil výbuch americkej atómovej bomby.

FOTO: Ikonická Barcelona. Pozrite sa, ako vyzerá v lete!

Tusk do Japonska pricestoval na summit skupiny G20, ktorý sa bude konať v piatok a sobotu v Osake. V Hirošime navštívil miestne múzeum mieru a stretol sa so starostom Kazumim Macuim.

„Hirošima je predzvesťou konca sveta a ak na túto tragédiu zabudneme, môže sa kedykoľvek zopakovať,“ varoval Tusk.

Ešte pred Hirošimou Tusk navštívil aj Nagasaki, kde sa stretol so starostom Tomihisom Tauem a so 78-ročným predstaviteľom skupiny obetí, ktoré výbuch z augusta 1945 prežili. Navštívil tiež tamojšie Múzeum atómovej bomby.

„Z Nagasaki znejú slová varovania a prostý apel všetkým účastníkom (summitu) G20: Zobuďte sa, kým nie je prineskoro. Prevezmite zodpovednosť nielen za svoje záujmy, ale predovšetkým za mier a za bezpečný a spravodlivý svetový poriadok,“ napísal šéf Európskej rady na Twitteri.

USA rokujú so Severnou Kóreou o príprave tretieho summitu Trump – Kim

Dve jadrové bomby, ktoré USA v auguste 1945 zhodili na japonské mestá Hirošimu a Nagasaki, urýchlili kapituláciu Japonska a tým aj ukončenie druhej svetovej vojny. Výbuch v Hirošime zo 6. augusta zabil 140.000 ľudí, ďalších 74.000 zomrelo o tri dni neskôr pri útoku v Nagasaki.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia