Jednou vetou

Tusk varoval Poliakov pred rizikom odchodu Varšavy z EÚ

Donald Tusk

Foto: TASR/AP

Predseda Európskej rady Donald Tusk v pondelok varoval svojich poľských spoluobčanov, že politika vládnej strany Právo a Spravodlivosť (PiS) môže napokon vyústiť do odchodu Poľska z Európskej únie. Informáciu priniesla agentúra Reuters.

Centrista Tusk, ktorý v rokoch 2007-2014 zastával funkciu poľského premiéra, ostro kritizuje politiku súčasnej konzervatívnej vlády vo Varšave, ktorá sa dostáva do konfliktov s Bruselom ohľadne migrácie, právneho štátu a ďalších otázok.

Táto situácia podľa Tuska v sebe nesie vážne riziko. Apeluje preto na Poliakov, aby nezabudli na zdravý rozum a uvedomili si pozíciu svojej krajiny v rámci EÚ.

Bolton chce ešte prísnejšie sankcie proti Iránu

„Nezáleží na tom, či predseda PiS Jaroslaw Kaczynski plánuje opustiť EÚ alebo len spustí procesy, ktoré k tomu povedú,“ povedal reportérom predseda Európskej rady počas návštevy vo Varšave. Bývalý britský premiér David Cameron podľa Tuska tiež nemal pri vypisovaní referenda o brexite v úmysle otvoriť cestu k tomu, aby Británia skutočne opustila EÚ.

„Cameron tiež neplánoval odchod Spojeného kráľovstva a členským štátom záleží na zotrvaní Poľska v EÚ menej, ako tomu bolo v prípade Británie,“ dodal. Poľsko môže v dôsledku zle premyslených krokov tiež skončiť mimo Únie, domnieva sa Donald Tusk.

Poľská vláda v súčasnosti nemá v pláne uskutočniť referendum o zotrvaní krajiny v EÚ, agentúra Reuters však v tejto súvislosti pripomína jej dlhodobé spory s EÚ. Únia má okrem iného vážne výhrady voči poľskej justičnej reforme, kroky Poľska považuje za ohrozenie nezávislého súdnictva v krajine.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia