Jednou vetou

Tusk vraj chce von der Leyenovú na čele komisie, Šefčovič možno bude podpredseda

Ursula von der Leyenová

Foto: TASR

Predseda Európskej rady Donald Tusk chce na rokovaní Európskej rady v utorok popoludní podľa zdrojov agentúry DPA požiadať európskych lídrov, aby podporili nomináciu nemeckej ministerky obrany Ursuly von der Leyenovej na pozíciu predsedníčky Európskej komisie (EK). Podľa iných zdrojov sa o Slovákovi Marošovi Šefčovičovi uvažuje ako o staronovom podpredsedovi EK.

Nemecká ministerka kandidátkou na šéfku Komisie, Šefčovič na šéfa diplomacie

Horúcimi kandidátmi na ďalšie dva podpredsednícke posty sú aj holandský socialista Frans Timmermans a dánska liberálka Margrethe Vestagerová.

Plenárne zasadnutie Európskej rady sa malo začať pôvodne o 11.00 h, avšak oneskorilo sa o viac než päť hodín. Nomináciu von der Leyenovej údajne podporili aj Francúzsko a Španielsko.

Viacerí socialistickí predstavitelia, napríklad aj z Nemecka, sa však k tejto nominácii postavili s výhradami.

Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács medzitým oznámil, že von der Leyenovú podporia aj krajiny Vyšehradskej štvorky (V4).

„Zjednotená Vyšehradská štvorka znova ukázala rastúcu silu a vplyv nad smerovaním EÚ. Po porážke Webera zvrhli premiéri V4 aj Timmermansa,“ napísal Kovács na Twitteri.

Päťročné predsedníctvo Európskeho parlamentu by si mohli podľa najnovších odhadov rozdeliť na polovicu socialisti (PES) a ľudovci (EPP).

Podľa Babiša by bol Timmermans katastrofa, Šefčovič dobrý šéf diplomacie EÚ

V tejto súvislosti sa skloňujú mená šéfa európskych socialistov Sergeja Staniševa z Bulharska a špicenkandidáta EPP Manfreda Webera.

Funkcia predsedu Európskej rady by mohla pripadnúť belgickému liberálovi Charlesovi Michelovi, post šéfa európskej diplomacie ministrovi zahraničných vecí v španielskej ľavicovej vláde Josepovi Borrellovi, rodenému Kataláncovi.

Francúzska Christine Lagardová by sa mala v tejto konštelácii stať šéfkou Európskej centrálnej banky (ECB).

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia