Jednou vetou

Tymošenková je v prípade víťazstva vo voľbách pripravená rokovať s Putinom

Bývalá ukrajinská premiérka Julia Tymošenková

foto: TASR/AP

Líderka ukrajinskej strany Vlasť (Baťkivščyna) Julija Tymošenková, ktorá vedie v prieskumoch pred prezidentskými voľbami, je pripravená rokovať o vyriešení situácie v Donbase s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Vyhlásila to vo štvrtok večer na politickej talk show ukrajinskej televízie 1+1.

Tymošenková v diskusii zopakovala svoj názor, že rokovania o urovnaní situácie v Donbase je potrebné viesť v novom, tzv. budapeštianskom formáte, pričom sa však nevzdať ani rokovaní v normandskom a minskom formáte.
Tzv. normandskú štvorku tvoria Ukrajina, Rusko, Nemecko, Francúzsko, zatiaľ čo na rokovaniach v tzv. minskom formáte sa zúčastňujú zástupcovia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), Ruska, Ukrajiny a samozvaných republík Donbasu – Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky (DĽR a LĽR).

Porošenko uzákonil zrušenie zmluvy o priateľstve medzi Ukrajinou a Ruskom

Tymošenková vysvetlila, že je potrebné, aby sa teraz do rokovaní o riešení situácie na východe Ukrajiny zapojili aj krajiny, ktoré svojho času podpísali Budapeštianske memorandum.

Ide o dokument, ktorý v decembri roku 1994 podpísali Rusko, Británia, Spojené štáty americké a Ukrajina. Memorandum sa týka bezpečnostných záruk v súvislosti s pristúpením Kyjeva k Zmluve o nešírení jadrových zbraní.

USA ukončia vojenskú pomoc Saudskej Arábii vo vojne v Jemene

Tymošenková, ktorá kandiduje v prezidentských voľbách vypísaných na marec 2019, je na prvom mieste v prieskumoch verejnej mienky. Podľa zatiaľ posledného prieskumu, zverejneného 16. novembra, by ju volilo 15,1 percenta respondentov.

V októbri tohto roku Tymošenková vyhlásila, že ak vyhrá prezidentské voľby, dokáže obnoviť mier v Donbase a vrátiť región pod kontrolu Kyjeva.

Stretnutie Putina s Trumpom nebude možné, kým Rusko nevráti zajaté lode

Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny trvá od jari roku 2014, keď tam vznikli samozvané republiky, ktoré sa postavili proti novému, prozápadnému ukrajinskému vedeniu a vyhlásili svoju nezávislosť.

V septembri toho istého roku zástupcovia DĽR a LĽR, Kyjeva, Moskvy a OBSE podpísali tzv. minský protokol a vo februári 2015 boli podpísané minské dohody, ktoré sumarizujú opatrenia na deeskaláciu konfliktu v Donbase. Stanovuje sa v nich vyhlásenie prímeria a stiahnutie ťažkých zbraní oboma stranami konfliktu. Napriek tejto dohode na styčnej línii stále dochádza k prestrelkám, a to aj z tých typov zbraní, ktoré mali byť stiahnuté.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia