Jednou vetou

Účasť na konferencii OSN v Marrákeši potvrdilo viac ako 150 krajín

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Na konferencii Organizácie Spojených národov (OSN) o globálnom pakte o migrácii sa v pondelok v Marockom meste Marrákeš zúčastnia zástupcovia z viac ako 150 krajín. Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že pôvodne sa však na vypracovávaní paktu OSN o migrácii podieľalo omnoho viac štátov.

Reuters pripomenul, že v júli dokončilo prípravu Globálneho rámca OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu (GCM) všetkých 193 členských štátov OSN s výnimkou Spojených štátov.

Voči tomuto dohovoru však medzičasom vyjadrili námietky nacionalisti v rôznych krajinách a viacero európskych štátov vrátane Slovenska oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja.

Nemecký minister zahraničných vecí skritizoval krajiny odmietajúce migračný pakt

Osobitná predstaviteľka generálneho tajomníka OSN pre medzinárodnú migráciu Louise Arbourová v nedeľu na tlačovej konferencii uviedla, že na medzinárodnú konferenciu v Marrákeši sa zaregistrovalo viac ako 150 vlád. Túto informáciu bližšie nekomentovala.

Na migračnom pakte sa 193 členských štátov OSN dohodlo ešte v septembri 2016. Práce na jeho znení sa začali v apríli 2017 a ukončili v júli 2018. Cieľom tohto 34-stranového právne nezáväzného dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov.

Globálny pakt OSN o migrácii by mali účastníci marockej konferencie schvaľovať v pondelok.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia