Účasť v ruských prezidentských voľbách je vyššia ako v roku 2012

Ilustračné foto

TASR/AP

Pomerne vysoká účasť charakterizuje doterajší priebeh nedeľňajších prezidentských volieb v Rusku. Do 14.00 h moskovského času (12.00 h SEČ) odovzdalo v celej krajine svoje hlasy takmer 35 percent voličov, povedal podpredseda Ústrednej volebnej komisie Nikolaj Bulajev a pripomenul, že vo väčšine regiónov je účasť vyššia ako v roku 2012.

Napriek očakávanému víťazstvu úradujúceho prezidenta Vladimira Putina je účasť voličov považovaná za dôležitý ukazovateľ nálad obyvateľstva. Pred piatimi rokmi sa na voľbách zúčastnilo 65,3 percenta voličov, pričom Putin zvíťazil so ziskom 63,6 percenta hlasov.

Putin, ktorý má na dosah štvrté funkčné obdobie v Kremli (potrvá do roku 2024), pri odovzdávaní hlasu povedal, že je presvedčený o správnosti svojho volebného programu a bude spokojný s akýmkoľvek percentom hlasov, ktoré mu umožní plniť povinnosti prezidenta. Na ruskom veľvyslanectve v Paríži hlasovala aj francúzska filmová hviezda Gérard Depardieu, ktorému bolo udelené ruské občianstvo, uviedla agentúra TASS.

Oficiálne údaje o účasti sa podľa agentúry DPA nelíšia od zistení pozorovateľov delegovaných opozíciou, tí však informovali o mnohých prípadoch viacnásobného hlasovania. Kamery, inštalované vo volebných miestnostiach, zachytili aj okamihy, keď volič vhodil do schránky zväzok hlasovacích lístkov. Pozorovatelia pracujúci pre opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorého úrady nepripustili k voľbám, uviedli, že im bol zamietnutý prístup do mnohých volebných miestností. Najviac nezrovnalostí zaznamenali v Moskve a jej okolí, ako aj v Petrohrade a Baškirskej republike.

Mimovládna organizácia Golos (Hlas) zaznamenala do poludnia SEČ vyše 1800 nezrovnalostí vrátane viacnásobného hlasovania. Najviac je znepokojená informáciami, že zamestnávatelia alebo univerzity vyvíjali nátlak na svojich zamestnancov či študentov, aby nehlasovali v mieste svojho bydliska, ale tam, kde pracujú alebo študujú, aby sa ich účasť vo voľbách dala skontrolovať.

Ústredná volebná komisia informovala, že jej počítačová sieť musela čeliť tzv. DDoS útokom z 15 krajín. Servery vtedy zahltia tisícky súčasne zaslaných požiadaviek. Podľa ruských úradov sleduje voľby viac ako 1300 zahraničných pozorovateľov, z toho takmer 600 vyslala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Prezidentské voľby sa končia o 19.00 h SEČ v exkláve Kaliningrad, ktorá je poslednou z jedenástich časových zón v Rusku. Hlasovanie sa začalo na ruskom Ďalekom východe v sobotu večer o 21.00 h SEČ (v nedeľu o 08.00 h miestneho času). K volebným urnám môže pristúpiť približne 111 miliónov voličov vrátane zhruba 1,9 milióna Rusov žijúcich v zahraničí. Vybrať si môžu spomedzi ôsmich kandidátov.

Voľby sa konajú v deň, keď Putin v roku 2014 podpísal dokument o opätovnom začlenení ukrajinského polostrova Krym a Sevastopola do Ruskej federácie. Poznačil ich aj konflikt so Západom vyvolaný otrávením bývalého dvojitého ruského agenta Sergej Skripaľa a jeho dcéry, ktorý sa stal 4. marca v anglickom meste Salisbury.

Môže vás zaujímať

Dublinčania chcú zo Švajčiarska repatriovať ostatky Jamesa Joycea