Vo svojej záverečnej reči v rámci súdneho procesu s 12 katalánskymi separatistami Zaragoza dodal, že tento „štátny prevrat“ bol pokusom „nahradiť právny poriadok iným prostredníctvom nezákonných prostriedkov“.
Sudca tiež zopakoval obvinenia zo vzbury, občianskej neposlušnosti a sprenevery verejných prostriedkov, ktoré boli vznesené voči 12 obžalovaným.
Väznení katalánski separatisti môžu byť na otvorení parlamentu
„Veci treba nazývať ich pravým menom. To, čo sa dialo v Katalánsku v čase od marca 2015 do októbra 2017, (…) bol štátny prevrat a oň šlo obžalovaným,“ uviedol Zaragoza.
Piati z 12 obžalovaných, ktorým v prípade uznania za vinných hrozia dlhé roky väzenia, boli 28. apríla vo voľbách zvolení za poslancov španielskeho parlamentu.
Eurovoľby v Španielsku sa skončili víťazstvom vládnych socialistov
Záverečné reči obžalovaných pred súdom sa očakávajú na budúci týždeň. Potom sa porota odoberie, aby sa poradila o výške trestov v tejto kauze. Očakáva sa, že konečný verdikt bude známy až o niekoľko mesiacov.
Deviati väznení separatisti sú obžalovaní zo vzbury, ktorej sa mali dopustiť zorganizovaním nezákonného referenda o nezávislosti v októbri 2017 a následným vyhlásením Katalánskej republiky. V prípade uznania za vinných im hrozí odňatie slobody v trvaní až do 25 rokov. Ďalšie tri osoby sú obvinené z občianskej neposlušnosti a sprenevery verejných prostriedkov.
Kreslá v Európskom parlamente vyhrali aj traja katalánski separatisti
Katalánske hnutie za nezávislosť považuje obžalovaných za „politických väzňov“, čo však španielska vláda a súdnictvo zásadne odmietajú.
Referendum o nezávislosti Katalánska sa konalo 1. októbra 2017 napriek nesúhlasu a zákazu Madridu. Podľa španielskej vlády a súdov bol totiž tento plebiscit v rozpore s ústavou krajiny. V deň referenda došlo na mnohých miestach k brutálnym zásahom španielskej polície voči voličom a zranenia utrpeli stovky ľudí. Za nezávislosť sa vyslovilo 90,18 percenta zúčastnených voličov. Účasť na hlasovaní bola 43-percentná.
Experti z OSN žiadajú Madrid o prepustenie 3 väznených katalánskych separatistov
K jednostrannému vyhláseniu nezávislosti pristúpil katalánsky parlament 27. októbra 2017. Nasledujúci deň španielska vláda uvalila na Katalánsko priamy dohľad, odvolala katalánske vedenie a rozpustila katalánsky parlament.
Siedmim katalánskym politikom, ktorí sa zásadným spôsobom podieľali na vyhlásení nezávislosti Katalánska, sa podarilo pred zatknutím v Španielsku utiecť do zahraničia. Medzi nimi je aj bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont.