Jednou vetou

Udelili Pulitzerove ceny, prevažne za spravodajstvo o Trumpovi a streľbách

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

V Spojených štátoch udelili v pondelok Pulitzerove ceny za americkú žurnalistiku, literatúru a hudbu. Lokálne noviny Capital Gazette vychádzajúce v štáte Maryland získali toto ocenenie za reportáže týkajúce sa streľby, ku ktorej došlo vlani v ich vlastnej redakcii s bilanciou päť mŕtvych.

Pulitzerova cena putovala tiež denníkom The New York Times a The Wall Street Journal za reportáže o škandáloch amerického prezidenta Donalda Trumpa. The New York Times získal jedno ocenenie za vysvetľujúce spravodajstvo týkajúce sa Trumpových financií a daňových únikov, a ďalšiu za redakčný štýl, informuje stanica BBC.

The Wall Street Journal si odniesol ocenenie za spravodajstvo, ktoré odhalilo prezidentove tajné úplatky počas predvolebnej kampane jeho dvom údajným milenkám.

FOTO: Požiar katedrály Notre-Dame je pod kontrolou, tvrdia hasiči

Reportáže z masových strelieb vyniesli Pulitzerovu cenu ďalším dvom lokálnym novinám. Denník Pittsburgh Post-Gazette získal cenu za svoje „hĺbkové a súcitné“ spravodajstvo týkajúce sa útoku na synagógu, ktorý sa dohral vlani v októbri v štáte Pennsylvánia s bilanciou 11 obetí na životoch.

Floridský denník Sun-Sentinel získal Pulitzerovu cenu sa reportáže masovej streľby na strednej škole Marjory Stoneman Douglas High School, ktorá si vo februári 2018 vyžiadala 17 mŕtvych.

Trump radí: Boeing by mal opraviť lietadlá typu 737 MAX a potom ich premenovať

Denník The Washington Post získal Pulitzerovu cenu za fotožurnalistiku v Jemene a za kritiku. Tlačová agentúra Reuters dostala ocenenie za svoju investigatívnu činnosť týkajúcu sa prípadu zabitia desiatich rohinských mužov v dedine v Jakchainskom štáte v Mjanmarsku.

Pulitzerovu cenu za literatúru získal básnik, spisovateľ, esejista, kritik a prekladateľ Forrest Gander, a mimoriadne ocenenie za hudbu vlani zosnulá soulová speváčka Aretha Franklinová. Porota jej vzdala poctu za jej „prínos do americkej hudby a kultúry v priebehu viac než piatich desaťročí“, dopĺňa tlačová agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Juan Carlos I. sa údajne zdržiava v Dominikánskej republike