Jednou vetou

Ukrajina môže pozastaviť svoje členstvo v Interpole

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov vyhlásil, že v prípade, ak bude za nového prezidenta Interpolu zvolený predstaviteľ Ruskej federácie, Ukrajina bude zvažovať pozastavenie svojho členstva v tejto medzinárodnej policajnej organizácii. Informáciu priniesla v pondelok agentúra UNIAN.

V nedeľu sa na 87. valnom zhromaždení Interpolu v Dubaji začali okrem iného diskusie o otázke nového prezidenta. Stalo sa tak niekoľko mesiacov po tom, ako predchádzajúceho prezidenta organizácie Meng Chung-weja zatkli v Číne pre podozrenia z korupcie.

Ivanka Trumpová používala súkromný e-mailový účet na vládne účely

Jeden z dvoch kandidátov na post prezidenta Interpolu v nadchádzajúcich voľbách, v ktorých bude hlasovať všetkých 192 členských štátov organizácie, pochádza z Ruska.

Deje sa tak aj napriek tomu, že Moskva čelí obvineniam z údajného zneužívania organizácie na prenasledovanie politických odporcov.

Rus Alexander Prokopčuk, ktorý je súčasným viceprezidentom Interpolu a predtým pôsobil vo funkcii zástupcu ruského ministra vnútra, sa bude o post uchádzať spolu s Kim Čong-jangom z Južnej Kórey, úradujúcim prezidentom organizácie.

Funkcie prezidenta Interpolu sa Meng ujal v novembri 2016. Po svojom odstúpení v októbri sa v súlade so stanovami a vnútornými predpismi Interpolu jeho úradujúcim prezidentom stal dovtedajší viceprezident a člen výkonného výboru Kim Čong-jang.

Poľskí biskupi sa ospravedlnili za sexuálne zneužívanie detí kňazmi

Nového riadneho prezidenta zvolia účastníci novembrového valného zhromaždenia Interpolu v Dubaji. Nový prezident bude vo funkcii do roku 2020, keď mal vypršať mandát Meng Chung-weja.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia