Jednou vetou

Ukrajina odsúdila spálenie poľskej vlajky v Kyjeve

Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin

Foto: TASR

Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin odsúdil spálenie poľskej vlajky pred budovou poľského veľvyslanectva v Kyjeve. Dosiaľ neznáme osoby spáchali tento čin v pondelok, informovala agentúra Ukrinform.

„Dôrazne odsudzujem provokatívnu akciu pred poľským veľvyslanectvom v Kyjeve. Nie je to nič iné než úplná provokácia, zlomyseľný útok na naše priateľstvo. Ľudia, ktorí majú úprimné srdce, nikdy nezosmiešňujú symboly iných národov,“ vyhlásil v utorok Klimkin. Poľská ambasáda v Kyjeve pre Ukrinform uviedla, že niekoľko ľudí v pondelok okolo 14.00 h pred jej budovou spálilo poľskú vlajku a z miesta činu utieklo.

Zlyhanie Ukrajinských bezpečnostných zložiek

Poľské ministerstvo zahraničných vecí na svojej internetovej stránke uviedlo, že po incidente si predvolalo zástupcu ukrajinského veľvyslanca v Poľsku a predložilo mu protestnú nótu. Poľské ministerstvo zároveň vyjadrilo rozhorčenie nad „ostentatívnym správaním demonštrantov a zlyhaním ukrajinských bezpečnostných zložiek náležite reagovať“.

„Predstaviteľ ukrajinského veľvyslanectva ubezpečil poľské ministerstvo zahraničných vecí, že ukrajinská vláda odsúdila tento hanebný akt a nariadila príslušným orgánom, aby podnikli kroky, ktoré povedú k identifikácii páchateľov a ich okamžitému predvedeniu pred spravodlivosť. Poľské ministerstvo zahraničných vecí je obzvlášť znepokojené skutočnosťou, že išlo o ďalší protipoľský incident na Ukrajine za posledné týždne,“ uviedol poľský rezort diplomacie.

Pálenie symbolov

V polovici marca sa odohralo pálenie symbolov aj v Poľsku. Skupina poľských ultranacionalistov pred ukrajinským veľvyslanectvom vo Varšave spálila portréty Stepana Banderu a Romana Šuchevyča, bývalých lídrov niekdajšej Organizácie ukrajinských nacionalistov – Ukrajinskej povstaleckej armády (OUN-UPA). Demonštranti vyzývali poľskú vládu, aby prehodnotila svoju politiku voči Ukrajine. Skandovali slogany ako „Hanba Ukrajine“, „Šuchevyč je zločinec“, „banderovci sú vrahovia“.

Na proteste sa zúčastnili stúpenci organizácií Národný radikálny tábor a Všepoľská mládež i politickej strany Národné hnutie, ktorá má v dolnej komore parlamentu jedného poslanca. Predstaviteľ Národného hnutia vyhlásil, že demonštrácia bola reakciou na pochod ukrajinských nacionalistov v Ľvove zo 4. marca na počesť Romana Šuchevyča, ktorého označil za „zodpovedného za genocídu vo Volyni“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia