Ukrajina posilnila ochranu všetkých muničných skladov na svojom území

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Ukrajina posilnila ochranu všetkých muničných skladov na svojom území. Informovalo o tom na svojej webovej stránke ukrajinské ministerstvo obrany. Stalo sa tak v dôsledku požiaru v muničnom sklade pri mestečku Ičňa v Černihivskej oblasti.

Ministerstvo súčasne uviedlo, že práce na lokalizácii a likvidácii mimoriadnej udalosti v muničnom sklade v Ični pokračujú aj v stredu. Na mieste pracuje operatívny štáb, ktorý koordinuje odstraňovanie následkov výbuchov a požiaru. „Situácia je pod kontrolou,“ ubezpečilo ministerstvo.

K mimoriadnej situácii v muničnom sklade v Ični došlo v utorok nadránom, keď tam po sérii výbuchov vypukol požiar. Úrady nariadili evakuáciu obyvateľstva, uzavreli prístupové trasy i vzdušný priestor nad lokalitou. K obetiam na životoch a zraneniam nedošlo.

Ukrajinské médiá ani úrady neuviedli objem munície, ktorá sa v skladoch nachádzala. Arzenál uskladnený v Ični však patrí k najväčším na Ukrajine. Celý tamojší areál má rozlohu 682 hektárov, pričom tzv. technickú časť tvorí 402 hektárov. Orgány činné v trestnom konaní začali prípad vyšetrovať pre podozrenie z nedbalostného trestného činu služobnej osoby, ktorý spôsobil vážne následky. Možnosť sabotáže nevylúčila ani Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU).

Južná Kórea zvažuje zrušenie niektorých sankcií proti KĽDR

Za posledné tri roky došlo na Ukrajine k požiarom vo viacerých vojenských skladoch. Vlani v marci vyhoreli muničné sklady v okolí Charkova, kde jedna osoba prišla o život, päť ďalších utrpelo zranenia a 70 percent tam skladovanej munície sa zničilo. Udalosť si vynútila evakuáciu asi 20.000 ľudí. Generálny prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko vtedy vyhlásil, že vyšetrovanie potvrdilo sabotážne pozadie udalosti.

O niekoľko mesiacov neskôr, v septembri 2017, došlo k obrovskej explózii a následnému požiaru vo vojenskom sklade vo Vinnyckej oblasti, 270 kilometrov západne od Kyjeva. Dvaja ľudia sa zranili. Tretina skladovanej munície vrátane rakiet pre systémy Smerč, Uragan a Grad bola zničená. Úrady vtedy museli z oblasti evakuovať 24.000 ľudí.

Môže vás zaujímať

Voľby do EP sa v nedeľu konajú v 21 členských štátoch EÚ