Jednou vetou

Ukrajina sa obrátila na ITLOS v prípade námorníkov zadržiavaných Ruskom

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Ukrajina sa obrátila v utorok na Medzinárodný súd pre námorné právo (ITLOS) so žiadosťou, aby donútil Rusko prepustiť jej námorníkov zadržaných vlani v Kerčskom prielive. Oznámil to ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Podľa neho sa ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí na jeho pokyn obrátilo na ITLOS so žiadosťou o prijatie povinných opatrení, aby ruská strana prepustila námorníkov. Porošenko dúfa, že ITLOS v priebehu niekoľkých týždňov zaviaže Rusko, aby prepustilo námorníkov a ukrajinské plavidlá, a konanie Moskvy uzná ako nezákonné.

Agentúra Ukrinform pripomenula, že 25. novembra 2018 sa ruské bezpečnostné sily v Kerčskom prielive zmocnili troch plavidiel ukrajinského námorníctva a zadržali 24 námorníkov. Troch z nich pri útoku zranili. Následne ich previezli do vyšetrovacej väznice Lefortovo v Moskve.

EP schválil legislatívu týkajúcu sa povinných asistenčných systémov v autách

V stredu 17. apríla sa na Lefortovskom okresnom súde v Moskve uskutoční pojednávanie o predĺžení väzby pre 24 ukrajinských námorníkov, dodal Ukrinform.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) obvinila týchto Ukrajincov, medzi ktorými sú okrem námorníkov aj dvaja príslušníci Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU), z protizákonného prekročenia hranice. Rusko označilo incident za snahu Ukrajiny stupňovať protiruské nálady, dosiahnuť sprísnenie sankcií voči Rusku a tiež za súčasť predvolebnej kampane ukrajinského prezidenta.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem