Jednou vetou

Ukrajina si pripomína výročie černobyľskej havárie

Černobyľ v roku 2018

TASR

Spomienkovými podujatiami si Ukrajina v piatok pripomína 33. výročie havárie v jadrovej elektrárni v Černobyli. Informovala o tom agentúra Ukrinform. Zvukom sirén a zapaľovaním 33 sviečok si obete jadrovej katastrofy uctili pamätníci a návštevníci v opustenom meste Pripiať.

Premiér Volodymyr Hrojsman, ktorý v piatok Černobyľ navštívil, vo svojom vyhlásení k Dňu černobyľskej tragédie zverejnenom na oficiálnej webovej stránke ukrajinskej vlády napísal, že likvidátori havárie „nebudú nikdy zabudnutí“, pretože „prejavili neuveriteľnú odvahu a hrdinstvo v snahe znížiť ničivé následky tragédie“.

Hrojsman uviedol, že „černobyľská tragédia je jednou z najväčších katastrof, aké postihli ukrajinský národ, a Ukrajina stále pociťuje jej ničivé následky“.

Nabádal tiež, že „Ukrajina by mala urobiť všetko, čo je v jej silách, aby sa takáto tragédia v našej krajine už nikdy nestala“ a aby sa vplyv následkov černobyľskej katastrofy na životné prostredie minimalizoval.

Pripomenúť si 26. apríl 1986 vyzval občanov aj ukrajinský prezident Petro Porošenko, ktorý vo svojom príspevku na sociálnej siete Facebook použil citát z ôsmej kapitoly Zjavenia apoštola Jána (Apokalypsy): „Z neba spadla veľká hviezda, horiaca ako fakľa, a padla na tretinu riek a na pramene vôd. Tá hviezda sa volá Palina. Tretina vôd sa zmenila na palinu a mnoho ľudí zomrelo od tých vôd, lebo zhorkli.“

Ukrajinská polícia preveruje anonymné oznámenia o bombách

Porošenko sa poďakoval darcovským štátom a medzinárodným inštitúciám, ktoré Ukrajine naďalej pomáhajú prekonať katastrofálne následky tejto katastrofy. „Havária v Černobyli bola výzvou v celosvetovom meradle a prísnym varovaním pre celú modernú civilizáciu,“ zdôraznil Porošenko.

Ako poznamenal, napriek ťažkej sociálno-ekonomickej situácii spôsobenej bojom proti ruskej agresii Ukrajinci spolu so zahraničnými partnermi pracujú na novom unikátnom objekte sarkofágu nad zničeným štvrtým blokom jadrovej elektrárne v Černobyli.

Havarovaný štvrtý reaktor jadrovej elektrárni v Černobyli od roku 2016 zakrýva nová kovová kopula, ktorá by mala vydržať 100 rokov a zabezpečiť, že do atmosféry nebudú unikať rádioaktívne látky zo starého sarkofágu postaveného ešte v roku 1986.

Dňa 26. apríla 1986 sa v atómovej elektrárni v Černobyli stala najhoršia havária v histórii mierového využitia jadrovej energie. V priebehu testu nového bezpečnostného systému vtedy došlo k prehriatiu a následnej explózii reaktora a do vzduchu sa uvoľnil rádioaktívny mrak. Ten sa vyskytoval nielen nad územím Ukrajiny, Bieloruska a Ruska, ale aj nad mnohými európskymi krajinami, napríklad Švédskom, Rakúskom, Nórskom, Nemeckom, Fínskom, Gréckom, Rumunskom, Slovinskom, Litvou či Lotyšskom.

Môže vás zaujímať

Rover Curiosity začal letnú misiu na Marse