Jednou vetou

Ukrajina uvalila na Rusko ďalšie sankcie

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Ukrajinská Rada národnej bezpečnosti a obrany (SNBO) v stredu uvalila na Rusko ďalšie sankcie. Informovala o tom agentúra Ukrinform.

Nové sankcie sa týkajú fyzických i právnických osôb, ktoré sa podieľali na organizovaní nedávnych volieb „na Ruskom okupovaných územiach“ na východe Ukrajiny – v samozvanej Doneckej ľudovej republike a Luhanskej ľudovej republike, uviedol Ukrinform.

Porošenko oznámil ukončenie stanného práva

Novoprijaté sankcie sa vzťahujú i na vojakov, sudcov a príslušníkov bezpečnostných zložiek, ktorí sa zapojili „do nezákonného zadržania ukrajinských námorníkov počas agresie Ruska proti Ukrajine v Kerčskom prielive a ich nezákonného zadržiavania v ruských väzniciach“.

Zadržaní ukrajinskí námorníci zostanú v Rusku vo vyšetrovacej väzbe do 24. januára 2019. Súd na Kryme totiž v stredu zamietol ich odvolania, ktorými žiadali o svoje prepustenie na slobodu. V Rusku sú ukrajinskí námorníci obvinení z pokusu o nezákonné prekročenie hraníc.

Belgický sudca nariadil vláde zabezpečiť deťom džihádistov návrat zo Sýrie

Kyjevské vedenie považuje svojich námorníkov za vojnových zajatcov. Ruská tajná služba FSB však tvrdí, že vojnovými zajatcami byť nemôžu, keďže voči nim bolo vznesené obvinenie v súvislosti s trestným činom nezákonného prekročenia hraníc cudzieho štátu, ako aj vzhľadom na to, že Rusko a Ukrajina nie sú vo vojne, ani vo vojenskom konflikte.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia