Jednou vetou

Ukrajina zakázala svojej speváčke Maruv účasť na Pesničkovej súťaži Eurovízie

Ukrajina zakázala svojej speváčke Maruv účasť na Pesničkovej súťaži Eurovízie. Krok súvisí s rozpormi medzi jej krajinou a Ruskom, informoval v utorok spravodajský portál stanice BBC.

Speváčkina pieseň s názvom Siren Song zvíťazila v sobotňajšom hlasovaní verejnosti, avšak 27-ročná umelkyňa sa neskôr nezhodla s ukrajinskou verejnoprávnou televíziou UA:PBC. Maruv, vlastným menom Hanna Korsunová, dostala 24 hodín na to, aby podpísala kontrakt, ktorý jej dočasne zakazuje vystupovať v Rusku.

Odovzdanie dlhoročnej kauzy gangu Volodymyra Y. na Ukrajinu sa ešte nekoná

Rozhovory v pondelok uviazli a UA:PBC stiahla Maruvinu nomináciu. Speváčka vyhlásila, že je pripravená zrušiť svoje turné v Rusku, ale odmietla pristúpiť na ďalšie požiadavky uvedené v kontrakte, ktoré sú podľa nej „cenzúrou“.

„Som obyvateľkou Ukrajiny, platím dane a úprimne milujem svoju vlasť, avšak nie som ochotná oslovovať ľudí sloganmi a zameniť svoju účasť na danej súťaži za propagáciu našich politikov,“ napísala Maruv na sociálnych sieťach.

Tymošenková bude iniciovať odvolávanie prezidenta Porošenka

UA:PBC vo vyhlásení uviedla: „Interpret reprezentujúci Ukrajinu má záväzok stať sa kultúrnym vyslancom svojej krajiny a okrem hudby musí vo svete vyjadriť aj názor ukrajinskej spoločnosti. UA:PBC a Maruv nenašli spoločnú reč ohľadom reprezentovania Ukrajiny na tejto medzinárodnej pesničkovej súťaži.“

Ukrajina získala nezávislosť po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991. Rusko však považuje prozápadnú Ukrajinu za hrozbu pre svoje záujmy, pripomína BBC.

Pesničková súťaž Eurovízie 2019 sa uskutoční v Izraeli po vlaňajšom víťazstve izraelskej speváčky Netty Barzilaiovej, ktorá si ho vydobyla piesňou Toy. Išlo o štvrté víťazstvo Izraela v tejto súťaži – po ročníkoch 1978, 1979 a 1998.

Môže vás zaujímať

V Istanbule otvorili dve nové nemocnice pre pacientov s koronavírusom