Jednou vetou

Ukrajina žiada ESĽP o pomoc v prípade zadržaných námorníkov

Ilustračné foto

foto: TASR

Ukrajinské ministerstvo spravodlivosti sa obrátilo na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so žiadosťou o ochranu ukrajinských námorníkov zadržaných Ruskom. Informovala o tom v stredu agentúra Interfax.

Ministerstvo vo svojom vyhlásení spresnilo, že v mene ukrajinskej vlády požiadalo ESĽP, aby použil pravidlo 39 a dosiahol prepustenie ukrajinských občanov, ktorí boli nezákonne zadržaní ruskými orgánmi.

Podľa pravidla 39 má ESĽP právo uplatňovať dočasné predbežné opatrenia voči štátom, ktoré podpísali Európsky dohovor o ľudských právach. Takéto dočasné opatrenia sa uplatňujú len vo výnimočných prípadoch, keď súd, po zvážení všetkých potrebných informácií, dospel k záveru, že žiadateľ by mohol byť nevratne poškodený, ak by sa neuplatňovali právne opatrenia.

Krymský súd vzal do väzby aj trojicu zranených ukrajinských námorníkov

Ukrajinský minister spravodlivosti Pavlo Petrenko dodal, že podľa názoru Ukrajiny sú ukrajinskí námorníci „vojnovými zajatcami Ruska“ a mali by sa na nich vzťahovať všetky záruky zakotvené v Ženevskej konvencii.
Pri nedeľnom incidente v oblasti Kerčského prielivu a Azovského mora ruská pobrežná stráž použila zbrane proti trom ukrajinským vojenským plavidlám.

Ruské orgány zadržali 24 ukrajinských námorníkov, z ktorých traja boli zranení a bola im poskytnutá lekárska pomoc. Súdy na Krymskom polostrove po výsluchoch rozhodli uvaliť väzbu na 15 zo zadržaných. Súdy povolil ich väzobné stíhanie do 25. januára 2019. O osude zvyšných deviatich zadržaných ukrajinských námorníkov rozhodnú súdy na Kryme v stredu, dodal Interfax.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia