Jednou vetou

Ukrajina žiada medzinárodné spoločenstvo, aby reagovalo na „agresiu“ Ruska

Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin

Foto: TASR

Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin vo štvrtok vyzval medzinárodné spoločenstvo na urýchlenú reakciu na "agresiu", ktorej sa dopustilo Rusko, keď nedávno v Azovskom mori zadržalo tri ukrajinské lode aj s ich posádkami.

Na zasadnutí Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Miláne Klimkin pripomenul, že ide o piatu schôdzku na úrovni ministrov, ktorej dominuje „destabilizujúce konanie“ Ruska v Európe.

Lotyšsko sa pridalo ku krajinám odmietajúcim migračný pakt OSN

„Je to veľká hrozba pre európsku bezpečnosť,“ upozornil Klimkin, pričom – ako uviedla agentúra AFP – sa tak stalo v prítomnosti ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova.

Klimkin vo svojom prejave dodal, že „tento rok sa Rusko nielenže nestiahlo, ale rozšírilo svoj agresívny postup“.

Konfrontácia, ku ktorej došlo 25. novembra v Azovskom mori, bola prvý priamym vojenským incidentom medzi Ukrajinou a Ruskom, odkedy Rusko v roku 2014 anektovalo Krymský polostrov a vypukol konflikt na východe Ukrajiny, kde proti sebe stoja ukrajinské sily a proruskí separatisti. Konflikt v Donbase si vyžiadal viac ako 10.000 mŕtvych.

Klimkin ďalej avizoval, že Ukrajina sa opäť obráti na Organizáciu Spojených národov a bude žiadať „promptnú odpoveď na tento akt agresie“ Ruska. „Vyhlásenia nestačia, treba konať,“ vyzval.

Ukrajinský minister okrem toho v Miláne vyzval na „okamžité prepustenie a bezpečný návrat na Ukrajinu“ zadržaných ukrajinských námorníkov a lodí. S rovnakou požiadavkou vo štvrtok prišli aj šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová a Wess Mitchell z odboru európskych a eurázijských záležitostí na americkom ministerstve zahraničných vecí.

Mitchell podľa AFP odsúdil „nebezpečnú eskaláciu“ zo strany Moskvy, pričom uviedol, že šlo o pokus „o popretie územnej celistvosti Ukrajiny“. Rusko podľa neho „porušilo medzinárodné právo“ a zdôraznil, že Spojené štáty nikdy neuznajú anektovanie Krymského polostrova.

Ekvádorský prezident: Británia poskytla záruky na odchod Assangea z ambasády

Americký diplomat ďalej vyhlásil, že „pre Rusko nastal čas prehodnotiť svoj prístup, rešpektovať medzinárodné zákony, plniť svoje záväzky ako štát OBSE a byť členom spoločenstva civilizovaných národov“.

Mogheriniová vyzvala na „čo najväčšiu zdržanlivosť“, ktorá by mala vyústiť do „deeskalácie tohto konfliktu“.
Súd v krymskom meste Simferopol nariadil uvaliť na zadržaných ukrajinských námorníkov dva mesiace predsúdnej väzby.

Prvý náznak zníženia napätia medzi Ukrajinou a Ruskom sa objavil v utorok, keď Ukrajina oznámila „čiastočné“ zrušenie ruskej blokády a sprístupnenie niektorých prístavov v Azovskom mori.

Moskva naďalej obhajuje konanie svojej pobrežnej stráže. Tvrdí, že ukrajinské lode vplávali do ruských teritoriálnych vôd a odmietli reagovať na výzvy ruských hliadok, aby zastali.

Francúzi a Nemci prišli v Bruseli s návrhom, ktorý má rozmraziť azylovú reformu

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov odsúdil „správanie sa Ukrajiny“ na schôdzke v Miláne a jej podporu zo strany Západu.

Pripomenul „bezohľadné rozširovanie NATO (…), rozmiestnenie amerických protilietadlových obranných systémov v Európe, ako aj nelegitímne sankcie (uvalené) pod falošnými zámienkami“ po anektovaní Krymu Ruskom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia