Jednou vetou

Ukrajina zrušila zákaz vstupu mužom s ruským občianstvom

Ilustračné foto

TASR/AP

Zákaz vstupu mužov s ruským občianstvom na územie Ukrajiny bol zrušený, avšak budú naďalej podrobení kontrolám v režime zvýšenej ostražitosti. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov ukrajinskej pohraničnej stráže, informovala v piatok agentúra Interfax.

„Zákaz vstupu mužov z Ruskej federácie je zrušený. Ukrajinská pohraničná stráž však bude občanov Ruska naďalej kontrolovať vo zvýšenej miere, pričom bude zisťovať účel ich návštevy. Až potom bude rozhodnuté, či je ich vstup na územie krajiny opodstatnený“, uviedol vo vyhlásení zástupca ukrajinskej pohraničnej stráže Oleh Sloboďan.

Porošenko oznámil ukončenie stanného práva

Podľa jeho slov je aj napriek ukončeniu stanného práva na Ukrajine otázka zaistenia bezpečnosti štátnej hranice „naďalej veľmi aktuálna“, a preto pokračujú bezpečnostné zložky štátu v jej zabezpečovaní vo zvýšenej miere s „vyžitím skúseností nadobudnutých počas trvania stanného práva“.

Stanné právo začalo platiť 26. novembra v desiatich regiónoch Ukrajiny hraničiacich s Ruskom a Podnesterskom a týkalo sa aj vnútorných vôd pri pobreží Azovského mora a Kerčského prielivu. Vyhlásili ho po incidente ruských a ukrajinských lodí, ku ktorému došlo 25. novembra v Kerčskom prielive. Jeho ukončenie oznámil ukrajinský prezident Petro Porošenko v stredu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia