Jednou vetou

Ukrajinci majú politikov a oligarchov po krk. Na čelo krajiny chcú zvoliť komika

Súčasný prezident Petro Porošenko a komik Volodymyr Zelenskyj

autorská koláž hlavne.sk, Wikipedia

Ostrieľaný politik alebo chlapík, ktorý politika akurát tak hral v seriály. Koho z dvojice Porošenko-Zelenskyj si Ukrajinci vyberú za hlavu štátu? Prieskumy ukazujú, že naši východní susedia túžia po celkom radikálnej zmene. Už o dva dni spoznáme meno nového prezidenta Ukrajiny, v nedeľu sa v druhom kole u našich susedov rozhodne.

Ukrajina: Porošenko na predvolebnej debate „diskutoval“ bez protikandidáta

U nášho najväčšieho suseda sa schyľuje k zmenám. Ukrajinci sa po troch týždňoch vrátia k volebným urnám a v druhom kole si definitívne vyberú svojho prezidenta. Na výber majú dvoch pánov, ktorí by na prvý pohľad nemohli byť viacej odlišní. Súčasný prezident Petro Porošenko si zmeria sily s favoritom volieb Volodymyrom Zelenským.

Zelenskyj príde na štadión 19. apríla, nie 14. ako navrhol Porošenko

Veľkou výhrou, ktorou sa Ukrajinci už dnes môžu pýšiť, je, že napriek prebiehajúcej vojne so separatistami na východe krajiny a po ilegálnej anexii Krymu Ruskom, dokázali zorganizovať férové, spravodlivé a demokratické voľby. Ktokoľvek z dvojice Porošenko-Zelenskyj sa stane hlavou štátu, nik nebude môcť spochybniť, že je legitímnym zástupcom ukrajinského národa.

Zelenskyj a Porošenko sa plánujú stretnúť 12. apríla s Macronom

Populárny ukrajinský herec, komik a prezidentský kandidát Volodymyr Zelenskyj. | foto: TASR/AP

Petro Porošenko – čokoládový prezident

Porošenko možno pred Majdanom nepatril medzi najbohatších a najmocnejších ľudí na Ukrajine, ale nebol to ani žiaden chudáčik. Dalo by sa povedať, že bol taký stredne veľký oligarcha. Vlastní nielen spoločnosť na výrobu cukroviniek značky Rošen, ale aj celonárodnú televíznu stanicu 5 kanal.

Čaputová súkromne navštívila Prahu; večerala so Schwarzenbergom

Pred piatimi rokmi uchmatol prezidentský úrad už v prvom kole. Svoj hlas mu zverilo až 54% voličov. Kandidoval s protikorupčným programom, sľúbil decentralizáciu, deoligarchizáciu, bližšie vzťahy s Európskou úniou a NATO.

Na Slovensko príde ukrajinský premiér, s Pellegrinim podpíšu zmluvy

Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | foto: TASR/AP

Jedným z jeho vlajkových sľubov bolo, že ak zvíťazí, vzdá sa svojej cukrárskej firmy, aby na osobnom príklade ukázal nové smerovanie Ukrajiny a koniec éry oligarchov. Nanešťastie tento sľub nesplnil. Z „čokoládového kráľa“, ako ho zvykli prezývať, sa len zmenil na „čokoládového prezidenta“. Možno aj preto po piatich rokoch vo funkcii získal v prvom kole volieb o takmer 40% hlasov menej. Prebehol ho komik Zelenskyj. Pri volebnej účasti 62.86% získal prezident Porošenko necelých 16% hlasov.

Vojna sužuje východ Ukrajiny už päť rokov, vyžiadala si vyše 13.000 obetí

Voliči, zdá sa, nezabudli na Porošenkove škandály. Napríklad na to, že si už v úrade založil firmu v daňovom raji a že sa spomína v súvislosti s kauzou Panama Papers. Zároveň neocenili jeho úspešnú kampaň za osamostatnenie Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi od Ruska.

Volodymyr Zelenskyj – Služobník ľudu

Ak sa nič zásadné nezmení, 21. apríla zvíťazí v druhom kole ukrajinských prezidentských volieb politický nováčik, 41-ročný Volodymyr Zelenskyj. Zelenskyj je rusky hovoriaci herec, scenárista a režisér židovského pôvodu. Vo všeobecne populárnom seriály Služobník ľudu stvárnil postavu stredoškolského učiteľa dejepisu, ktorý sa stal prezidentom Ukrajiny.

Kremeľ potvrdil prípravy na schôdzku Putina s Kim Čong-unom

Takto volil Zelenskyj v prvom kole 31. marca 2019. | foto: TASR/AP

Napočudovanie, Zelenskyj vyštudoval právo, hoci sa mu nikdy profesionálne nevenoval. Namiesto toho založil komediálnu spoločnosť Kvartal 95. Táto spoločnosť nielenže produkovala seriál Služobník ľudu, ale mnohí ľudia z jej prostredia dnes stoja za politickou stranou toho istého názvu. Zelenského podporujú v prezidentských voľbách a pravdepodobne budú s jeho požehnaním žiadať o dôveru aj v parlamentných voľbách. Na Ukrajine je súhra medzi prezidentom a premiérom, ktorý vzíde z parlamentných volieb, veľmi dôležitá.

Rekordný počet žien, sedemdesiatnici či starosta gej. Kto porazí Trumpa?

Zelenskyj podporoval revolúciu v roku 2014 a počas vojny na Donbase stál za ukrajinskou armádou. Dnes chce, aby sa „profesionálni a slušní ľudia chopili moci“ a zároveň by rád „zmenil náladu a pečať politického establišmentu tak veľmi, ako sa to len dá“. Politickí komentátori považujú Zelenského za divokú kartu, protestný hlas pre nespokojných voličov. Skupina ľudí, ktorí ho volili a podporujú, je naozaj pestrá. Napriek tomu sa Zelenskyj veľmi jednoznačne hlási k členstvu Ukrajiny v NATO a v Európskej únii, o ktoré by rád požiadal v roku 2024.

Lajčák po rokovaní s Volkerom: Ľudia na Ukrajine trpia každý deň, musíme konať

Podľa prieskumov by Zelenskyj mohol v druhom kole zvíťaziť s vyše 70% hlasov.

Druhé kolo volieb

Kampaň pred druhým kolom volieb sa nezaobišla bez bizarných momentov. Najmä zo strany favorita. Zelenský napríklad vyzval Porošenka, aby si pred televíznou debatou obaja kandidáti nechali spraviť krvné testy na prítomnosť drog a alkoholu.

Porošenko v Berlíne: Ukrajina je pripravená brániť Európu pred Ruskom

Služobník ľudu adresoval úradujúcemu prezidentovi aj ďalšiu výzvu. Chcel, aby dva dni pred voľbami debatovali na štadióne pred živým publikom. Porošenko súhlasil, ale zvolil skorší dátum. Zelenskyj teda na debatu pre istotu ani neprišiel. Porošenko ho vysmial a nazval „virtuálnym kandidátom“.

Zelenskyj by mal podľa prieskumu vyhrať v Ukrajine druhé kolo volieb prezidenta

Do tretice túžil favorit volieb po tom, aby debaty medzi víťazmi prvého kola moderovala bývalá premiérka Júlia Tymošenková, ktorá skončila na treťom miesta. Tá však túto poctu odmietla.

Tymošenková odmietla moderovať diskusie medzi Zelenským a Porošenkom

Môže vás zaujímať

Karnevalový sprievod v Riu odložili na neurčito