Jednou vetou

Ukrajinská vláda chce ďalšiu výmenu väzňov

Väzenská cela

FOTO TASR Archívne - Martin Baumann

Rusko ostáva "slepé a hluché" k medzinárodným apelom, aby ukončilo okupáciu Krymu a východných častí Ukrajiny. Na pôde Organizácie Spojených národov (OSN) to uviedol ukrajinský minister zahraničia Vadym Prystajko. Ako povedal, jeho vláda však dúfa v ďalší "veľmi veľmi malý krok", ktorým má byť druhá výmena približne 200 väzňov.

Prystajko zároveň obvinil Rusko, že sa zo všetkých síl usiluje legitimizovať okupáciu a anexiu Krymu, a to okrem iného nezákonnými voľbami či zavádzaním vlastných zákonov na ukrajinskom území. Neoprávnene tiež udeľuje ruské občianstvo obyvateľom Donecka a Luhanska, upozornil minister.

“Som absolútne presvedčený, že medzinárodná jednota a solidarita, rešpektovanie a podpora ľudských práv sú jedinou cestou, ako zastaviť agresiu Moskvy voči mojej krajine a nakoniec dosiahnuť oslobodenie častí ukrajinského územia,“ povedal Prystajko.

Šéf ukrajinskej diplomacie vo štvrtok rečnil na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, ktorého témou bola práve okupácia Ukrajiny. Neskôr hovoril aj s novinármi. Od roku 2014 prijala 193-členná organizácia už sedem rezolúcií odsudzujúcich ruskú agresiu a okupáciu, pričom zároveň potvrdila medzinárodne uznané hranice Ukrajiny.

© 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia