Jednou vetou

Ukrajinskí proruskí separatisti prepustili štyroch Ukrajincov

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Štyria ukrajinskí občania sa dostali v piatok na slobodu po tom, ako strávili roky v zajatí separatistov. Odovzdali ich ukrajinskej vláde v zriedkavom geste dobrej vôle, informovala agentúra AP.

Prepustenie zajatcov, ktoré ohlásili vo štvrtok, dokončili v piatok, keď štyroch mužov odovzdali ukrajinským predstaviteľom na letisku v bieloruskom Minsku. Vyzerali unavení, ale nemali viditeľné známky po zlom zaobchádzaní či mučení.

Traja zo štyroch mužov sú z ukrajinskej armády a všetci strávili v zajatí od jedného do štyroch rokov. „Sme veľmi vďační za naše prepustenie každému, kto pomáha mieru,“ uviedol 55-ročný Eduard Michejev, ktorý bol v zajatí dva roky. „Ďakujeme každému, kto sa za nás modlil“.

Výmenu zajatcov zorganizoval Viktor Medvedčuk, ukrajinský oligarcha so silnými väzbami na ruského prezidenta Vladimira Putina. Medvedčuk na minskom letisku obvinil ukrajinskú vládu, že nenabáda dostatočne k takýmto výmenám.

Mužov prepustili na separatistami ovládanom východe Ukrajiny, previedli cez hranicu do Ruska a potom ich lietadlom previezli do Bieloruska. Separatistickí lídri označili ich prepustenie za gesto dobrej vôle a vyjadrili nádej, že to bude viesť k výmene viacerých väzňov zadržiavaných oboma stranami.

Irán podal v OSN sťažnosť v súvislosti s americkým špionážnym dronom

Lídri separatistov uvádzajú, že Kyjev zadržiava približne 100 príslušníkov ich ozbrojených síl, pokým ukrajinská vláda odhaduje, že na východe krajiny je v zajatí približne 50 príslušníkov ukrajinských síl.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý už skôr cez týždeň vyzval Putina na prepustenie všetkých Ukrajincov v zajatí separatistov, odsúdil Medvedčukovo sprostredkovateľské úsilie ako predvolebnú agitáciu. Medvedčukova strana kandiduje do parlamentu v budúcomesačných predčasných voľbách a v súčasnosti sa v prieskumoch umiestňuje druhá za Zelenského stranou.

Pri nepriateľských akciách medzi Ruskom podporovanými separatistami a ukrajinskými vládnymi silami na východe Ukrajiny prišlo o život od roku 2014 viac ako 13.000 ľudí. Výmeny zajatcov bývajú zriedkavé – k poslednej došlo v roku 2017, pripomína agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia