Jednou vetou

Ukrajinský metropolita požiadal Putina o prepustenie ukrajinských námorníkov

Ruský prezident Vladimir Putin.

Foto: TASR/AP

Ukrajinský metropolita Anatolij sa obrátil na ruského prezidenta Vladimira Putina s prosbou o prepustenie ukrajinských námorníkov zajatých počas incidentu v Kerčskom prielive. Apeloval pri tom na spoločnú vieru. Informoval o tom vo štvrtok denník Novaja gazeta.

Metropolita Sarnenskej eparchie na severozápade Ukrajiny sa na ruského lídra obrátil so slovami, že síce nemôže „hodnotiť politické udalosti“, avšak jeho „povinnosťou ako archijereja pravoslávnej cirkvi, zjednocujúcej v jednom Kristovi dva susedské národy a štáty“, ako aj jeho „kresťanské svedomie“ ho „nútia súcitiť s námorníkmi a nemlčať, keď trpia ľudia a ich blízki“.

Metropolita v tejto súvislosti požiadal Putina o prepustenie námorníkov tak, aby mohli Vianoce stráviť so svojimi rodinami.

Putin vyhlásil, že na telefonáty ukrajinského prezidenta odpovedať nebude

Anatolij je členom ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, podliehajúcej moskovskému patriarchátu. Má hodnosť archijereja (veľkňaza), čo je hodnosť, ktorou sú označovaní biskup, arcibiskup, metropolita a patriarcha.

Od rozpadu Sovietskeho zväzu na Ukrajine pôsobia až tri pravoslávne cirkvi: jedna (najväčšia) je verná moskovskému patriarchátu, druhá Moskvu odmieta akceptovať a tretia (najmenšia) patrí pod ukrajinskú cirkev pôsobiacu v USA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia