Jednou vetou

Ukrajinský minister vnútra odmieta kritiku za zinscenovanie vraždy novinára

Ruský novinár Arkadij Babčenko (vpravo) a riaditeľ SBU Vasyľ Hrycak počas tlačovej konferencie na pôde Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) v Kyjeve 30. mája 201

foto: TASR/AP

Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov vyjadril vo štvrtok údiv nad reakciou medzinárodných organizácií na špeciálnu operáciu ukrajinskej tajnej služby SBU s účasťou ruského novinára Arkadija Babčenka.

Kyjev totiž v stredu oznámil, že SBU sa podarilo zmariť atentát na kritika Kremľa Babčenka. Známeho vojnového novinára najskôr v utorok vyhlásili za zastreleného, o necelých 24 hodín však vystúpil na tlačovej konferencii SBU.

Riaditeľ SBU Vasyľ Hrycak na tlačovej konferencii oznámil, že Babčenkovu smrť nafingovali ako pascu na tých, ktorí sa ho snažili reálne zabiť. Dodal, že akciu plánovali niekoľko mesiacov, aby odhalili plány ruských tajných služieb. Skutočného organizátora vraždy – podľa Ukrajiny najatého ruskými tajnými službami – zadržali.

Danko protestuje proti postupu Ukrajiny pri fingovanej smrti ruského novinára

Výbor na ochranu novinárov (CPJ) vyjadril v stredu úľavu nad tým, že ruský novinár Arkadij Babčenko je nažive, ale žiada od Ukrajiny vysvetlenie, prečo cítila potrebu klamať celému svetu. Reportéri bez hraníc (RSF) vyjadrili vo svojom vyhlásení „najhlbšie rozhorčenie po odhalení manipulácie zo strany ukrajinských tajných služieb“.

Medzinárodná federácia novinárov (IFJ) vo svojom vyhlásení zo štvrtka uviedla, že zinscenovanie vraždy novinára Arkadija Babčenka považuje za neprijateľné.

Prípad Babčenko: Kyjev hovorí o ochrane ruského novinára, Moskva o propagande

V dôsledku šírenia falošných správ o vražde ukrajinské orgány podľa IFJ vážne narušili dôveryhodnosť informácií a spôsob ich odkomunikovania môže byť vnímaný ako propagandistická operácia. Generálny tajomník IFJ Anthony Bellanger upozornil, že je neprípustné klamať novinárom a uviesť do omylu „milióny občanov, ktorých sa takzvaná vražda vážne dotkla“.

Avakov však vo štvrtok na stretnutí s novinármi v Kyjeve vyjadril údiv nad týmito reakciami a spochybnil autoritu „istých vplyvných organizácií“. „Chceli ste, aby Babčenka zabili, aby… ste hovorili: Ďalší zabitý novinár?“ spýtal na Avakov.

Vraždu ruského novinára zinscenovali! Babčenko je nažive

Minister dodal, že do budúcna sa ukrajinské tajné služby a bezpečnostné orgány nebudú riadiť verejnou mienkou o sebe. Spresnil, že ak by to bolo možné, ukrajinské bezpečnostné zložky by aj v iných kauzách postupovali tak ako v Babčenkovej.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia