Jednou vetou

Ukrajinský prezident dostal od Trumpa pozvanie na návštevu do Washingtonu

Volodymyr Zelenskyj

foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dostal od amerického prezidenta Donalda Trumpa pozvanie na oficiálnu návštevu Washingtonu. Informáciu o tom v sobotu potvrdila kancelária ukrajinského lídra, uviedla v sobotu agentúra Ukrinform.

Periodikum Zerkalo nedeli (Zrkadlo týždňa) s odvolaním sa na vlastné zdroje napísalo, že počas stretnutia Trumpa so Zelenským by sa malo hovoriť o urovnaní konfliktu v Donbase, ako aj o ekonomických projektoch.

Trump formálne oznámi svoju opätovnú kandidatúru 18. júna na Floride

Podľa spomínaného zdroja Zelenskyj dostal od Trumpa pozvanie 31. mája. Termín návštevy sa vo vyhlásení neuvádza.

V súvislosti s avizovanou návštevou Zelenskyj upriamil pozornosť na návrh zákona o posilnení podpory Ukrajiny, ktorý bol predložený Snemovni reprezentantov Kongresu USA.

Tento dokument je podľa neho dôležitým signálom silného strategického partnerstva medzi oboma krajinami. „Vďaka Spojeným štátom americkým za dôslednú podporu územnej celistvosti Ukrajiny,“ uviedol Zelenskyj.

Návrh zákona o poskytnutí podpory Ukrajine pri ochranE jej nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti, ktorý bol predložený v Snemovni reprezentantov USA, sa zameriava na posilnenie obranných kapacít ukrajinského štátu, a to najmä poskytnutím zbraní, predajom smrtiacich obranných prostriedkov a posilnením schopností Ukrajiny čeliť kybernetickým útokom.

Schôdzka Putina a Zelenského sa uskutoční, keď dozrú podmienky, uviedol Peskov

V dokumente je tiež doplnený zoznam zbraní, ktoré možno poskytnúť Ukrajine, o protitankové, protilodné a protilietadlové systémy. Dokument tiež deklaruje, že Ukrajina je hlavným vojensko-politickým spojencom Spojených štátov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia