Jednou vetou

Ukrajinský prezidentský kandidát Zelenskyj: Začína sa život bez korupcie

Volodymyr Zelenskyj

foto: TASR/AP

Volebný lístok vhodil do urny v Kyjeve v nedeľu aj favorit prebiehajúcich ukrajinských prezidentských volieb, komik Volodymyr Zelenskyj.

Do volebnej miestnosti vstúpil so svojou manželkou Olenou. Po odvolení Zelenskyj pred novinármi vyhlásil: „Začína sa nový, normálny život, bez korupcie a úplatkov.“ Zároveň nevylúčil, že sa bude konať druhé kolo volieb, do ktorého sa dostane, informovala agentúra Ukrinform.

Voľby na Ukrajine sa skončia ako na Slovensku, myslí si manžel Tymošenkovej

Volebné miestnosti na Ukrajine boli sprístupnené o 08.00 h miestneho času (07.00 h SELČ), prvé odhady výsledkov by mali byť zverejnené bezprostredne po ukončení hlasovania o 20.00 h (19.00 h SELČ).

Právo odovzdať hlas niektorému z 39 kandidátov má približne 30 miliónov Ukrajincov. Očakáva sa, že nikto z kandidátov nezíska podporu viac ako polovice zúčastnených voličov. Dvaja najúspešnejší sa tak zrejme stretnú v druhom kole volieb, naplánovanom na 21. apríla.

Hlavným favoritom prezidentských volieb je podľa prieskumov komik Volodymyr Zelenskyj.

Podľa prieskumu Kyjevského medzinárodného inštitútu sociológie (KIIS), zverejneného vo štvrtok, chce Zelenskému dať svoj hlas 20,9 percenta respondentov.

Starosta Kyjeva Kličko: Voľby na Ukrajine sú demokratické, v Rusku také nie sú

Úradujúceho prezidenta Petra Porošenka mieni podporiť 13,7 percenta a bývalú premiérku Juliju Tymošenkovú 9,7 percenta opýtaných.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia