Jednou vetou

Ultrapravicového teroristu budú súdiť za útok v Bologni z roku 1980

ilustračné foto

foto: wikipedia.org

Viac ako 37 rokov po teroristickom útoku v Taliansku, ktorý si na hlavnej železničnej stanici v Bologni vyžiadal v roku 1980 celkovo 85 obetí a viac ako 200 zranených, sa v stredu na tamojšom súde začne proces s niekdajším ultrapravicovým teroristom Gilbertom Cavallinim (65).

Muž, ktorého za teroristické zločiny odsúdili už na doživotie, bude čeliť v procese žalobe, že poskytol okrem iného logistickú podporu aj páchateľom tohto ohavného zločinu, Giuseppemu Valeriovi Fioravantimu, jeho vtedajšej priateľke a neskoršej manželke Francesce Mambrovej a Luigimu Ciavardinimu, ktorých už skôr odsúdili ako vykonávateľov útoku.

Fioravantiho, ktorý strávil za mrežami 26 rokov, prepustili na slobodu pre dobré správanie v roku 2009, Mambrovú už o rok skôr. Obaja neustále popierali akúkoľvek zodpovednosť za útok v Bologni, ktorý je naďalej v Taliansku vnímaný ako najvážnejší teroristický čin v povojnovej histórii krajiny.

Druhý augustový deň je v krajine pamätným dňom obetí. V samotnej Bologni pripomínajú udalosti spred viac ako 37 rokov časti narušenej konštrukcie budovy, ako aj staničné hodiny, ukazujúce čas predpoludňajšieho útoku – 10.25 h.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených