Jednou vetou

UNICEF: Medzi stredoamerickými migrantmi na ceste do USA sú dehydrované deti

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Niektoré z približne 2300 detí, ktoré sú medzi stredoamerickými migrantmi kráčajúcimi z Hondurasu cez Mexiko k hraniciam Spojených štátov, trpia dehydratáciou. S odvolaním sa na správu Detského fondu OSN (UNICEF) o tom v piatok informovala agentúra AP.

Celkový počet ľudí tvoriacich tzv. karavánu migrantov na ceste k južným hraniciam Spojených štátov nie je podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) so sídlom v Ženeve známy, i keď hovorca OSN Farhán Hak v pondelok uviedol, že ide odhadom o vyše 7200 osôb pochádzajúcich prevažne z Hondurasu a Guatemaly.

Zatkli troch migrantov podozrivých zo znásilnenia a vraždy dievčaťa

UNICEF ďalej vyzval, aby deťom migrantov, ktorí sa aktuálne nachádzajú v južnom Mexiku, poskytli ochranu a prístup k zdravotnej starostlivosti, čistej vode a ďalším základným potrebám. Orgán OSN podľa citovaného vyhlásenia spolupracuje s mexickými úradmi, aby im poskytli pitnú vodu a hygienické produkty.

Varoval, že počas dlhej a náročnej cesty k americkým hraniciam sú deti „vystavené nepriaznivému počasiu vrátane nebezpečne vysokých teplôt s obmedzeným prístupom k riadnemu prístrešku“.

Napriek tomu, že mnoho z týchto migrantov uteká pred násilím a chudobou v rodných krajinách, je ich „cesta dlhá, neistá a plná nebezpečenstva vrátane rizika vykorisťovania, násilia a zneužívania“, vysvetlil UNICEF.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia