Jednou vetou

UNICEF: Proti osýpkam sa v Británii nezaočkovalo vyše pol milióna detí

Osýpky

foto: Wikimedia

Viac ako pol milióna detí v Spojenom kráľovstve nedostalo v rokoch 2010 až 2017 rozhodujúcu vakcínu proti osýpkam. Vyplýva to z analýzy Detského fondu OSN (UNICEF), napísala vo štvrtok spravodajská stanica BBC.

Správa OSN prichádza po varovaní šéfa britskej Národnej zdravotnej služby (NHS) Simona Stevensa, že v Anglicku len za jeden rok zaevidovali takmer štvornásobný nárast prípadov osýpok. Stevens zároveň vyzval rodiny na vakcináciu s tým, že ľudia, ktorí očkovanie odmietajú, predstavujú „pre verejné zdravie rastúcu časovanú bombu“.

V správe sa uvádza, že podľa údajov zozbieraných z celého sveta v rokoch 2010 až 2017 nedostalo prvú dávku vakcíny proti tomuto ochoreniu 169 miliónov detí. Osýpky patria k najviac nákazlivým ochoreniam a rýchlo sa šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými ľuďmi. Spôsobujú časté komplikácie — zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému, ktoré môžu byť smrteľné.

Spojené štáty evidujú najviac prípadov osýpok od roku 1994

Podľa zdravotníckych expertov zabezpečia plnú ochranu dieťaťa proti osýpkam dve dávky očkovacej látky. UNICEF tvrdí, že k nedostatočnej miere zaočkovanosti na svete viedla zmes neochoty vidieť nebezpečenstvá spojené s osýpkami, dezinformácií, skepticizmu v súvislosti s očkovaním a nedostatočného prístupu k vakcínam.

Na čele zoznamu nezaočkovaných detí v rokoch 2010-17 v krajinách s vysokými príjmami sa umiestnili Spojené štáty, pričom prvú dávku vakcíny tam nedostalo 2.593.000 detí. Vo Francúzsku v tomto období nezaočkovali 600.000 detí.

Podľa UNICEF sú „ešte alarmujúcejšie“ počty detí, ktoré nedostali druhú dávku vakcíny. Podľa údajov OSN sa to týka 20 krajín subsaharskej Afriky, na základe čoho je v detstve vystavených vyššiemu riziku nákazy ochorenia vyše 17 miliónov dojčiat ročne.

Môže vás zaujímať

Začal sa proces s 20 Saudskoarabmi obvinenými z vraždy Džamála Chášakdžího