UNICEF: V sýrskom utečeneckom tábore Rukban chýbajú základné služby

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Približne 45.000 Sýrčanov v utečeneckom tábore Rukban v sýrskej púšti neďaleko hranice s Jordánskom súrne potrebuje prístup k základným službám v čase, keď sa blíži zima, varoval v stredu Detský fond OSN (UNICEF).

Chcem vedieť viac!

Konštatoval, že iba jedna nemocnica podporovaná OSN pri hranici na území Jordánska poskytuje základnú zdravotnú starostlivosť pre naliehavé prípady v Rukbane.

Na potrebu väčšej zdravotnej starostlivosti vyzval regionálny riaditeľ UNICEF Geert Cappelaere, ktorý upozornil, že situácia sa zhorší v zime „obzvlášť, keď teploty klesnú v tvrdých púštnych podmienkach pod bod mrazu“.

UNICEF informoval, že len za posledných 48 hodín zomrel v Rukbane novonarodený chlapec a štvormesačné dievča. „Tieto dve deti v Rukbane patria medzi mnohé deti v Sýrii a v regióne, ktoré zomreli v konflikte, za ktorý vôbec nemôžu. Ich životy sa pretrhli a ich rodiny budú naveky smútiť,“ povedal Cappelaere.

Guvernéra Floridy desia ľudia odmietajúci evakuáciu pred hurikánom Michael

UNICEF apeloval na všetky strany konfliktu v Sýrii, aby umožnili deťom a ich rodinám prístup k základným službám. „To je úplné minimum pre ľudskú dôstojnosť,“ dodal.

V tábore Rukban žijú v drsných podmienkach tisícky ľudí. Väčšina z nich opustila územia vo východnej Sýrii, ktoré padlo do rúk extrémistickej skupine Islamský štát, dodáva agentúra DPA.

Môže vás zaujímať

Na mieste pádu cvičného vojenského lietadla sa našli dva fragmenty tela