UNICEF: V sýrskom utečeneckom tábore Rukban chýbajú základné služby

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Približne 45.000 Sýrčanov v utečeneckom tábore Rukban v sýrskej púšti neďaleko hranice s Jordánskom súrne potrebuje prístup k základným službám v čase, keď sa blíži zima, varoval v stredu Detský fond OSN (UNICEF).

Chcem vedieť viac!

Konštatoval, že iba jedna nemocnica podporovaná OSN pri hranici na území Jordánska poskytuje základnú zdravotnú starostlivosť pre naliehavé prípady v Rukbane.

Na potrebu väčšej zdravotnej starostlivosti vyzval regionálny riaditeľ UNICEF Geert Cappelaere, ktorý upozornil, že situácia sa zhorší v zime „obzvlášť, keď teploty klesnú v tvrdých púštnych podmienkach pod bod mrazu“.

UNICEF informoval, že len za posledných 48 hodín zomrel v Rukbane novonarodený chlapec a štvormesačné dievča. „Tieto dve deti v Rukbane patria medzi mnohé deti v Sýrii a v regióne, ktoré zomreli v konflikte, za ktorý vôbec nemôžu. Ich životy sa pretrhli a ich rodiny budú naveky smútiť,“ povedal Cappelaere.

Guvernéra Floridy desia ľudia odmietajúci evakuáciu pred hurikánom Michael

UNICEF apeloval na všetky strany konfliktu v Sýrii, aby umožnili deťom a ich rodinám prístup k základným službám. „To je úplné minimum pre ľudskú dôstojnosť,“ dodal.

V tábore Rukban žijú v drsných podmienkach tisícky ľudí. Väčšina z nich opustila územia vo východnej Sýrii, ktoré padlo do rúk extrémistickej skupine Islamský štát, dodáva agentúra DPA.

Môže vás zaujímať

Merkelovej blok vedie v eurovoľbách, ale výsledok je historicky nízky