Jednou vetou

Univerzita v Kieli zakázala na vyučovacích hodinách celotvárové závoje

Na archívnej snímke z 8. decembra 2014 žena nosí celotvárový závoj - nikáb v Lipsku

foto: TASR/DPA

Univerzita v Kieli na severe Nemecka zakázala celotvárové závoje, teda odev, ktorý zakrýva tvár. K tomuto kroku prikročila po spore s moslimskou študentkou, informovala v stredu agentúra DPA.

„V areáli univerzity môžu študentky nosiť burku (celotelovú pokrývku) alebo nikáb (celotvárový závoj), ktoré majú iba jeden otvor pre oči,“ uviedol v stredu hovorca univerzity Boris Pawlowski.

Pápež navštívi v Maroku školu pre imámov, chce podporiť umiernený islam

Avšak výkonný výbor univerzity sa rozhodol zakázať takého druhy odevov zakrývajúcich tvár počas vyučovacích hodín; predpis platí od 29. januára.

Pri komunikovaní počas výskumu, výučby a výkonu administratívy sú potrebné minimálne podmienky – a to je nielen hovorené slovo, ale aj výrazy tváre a gestikulácia, vysvetlil Pawlowski.

Hudobníka v Malawi poslali do väzenia za pieseň s protimoslimským textom

Karin Prienová z konzervatívnej strany Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) kancelárky Angely Merkelovej – ministerka školstva v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko, kde je Kiel hlavným mestom – privítala toto rozhodnutie. Zároveň oznámila legislatívnu iniciatívu proti noseniu celotvárových závojov na školách.

O prípadu už skôr informovali miestne noviny Kieler Nachrichten.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba