Jednou vetou

Úrady odhalili pravé meno Maročana, ktorý vo Fínsku ubodal dve ženy

Fínske Turku po incidente, pri ktorom Maročan zaútočil nožom.

Foto: archívne, TASR/AP

Maročan podozrivý z dobodania dvoch žien na smrť pri nedávnom útoku nožom v centre fínskeho mesta Turku bol oficiálne identifikovaný ako 22-ročný Abderrahman Bouanane.

Vyšetrovanie totiž ukázalo, že pri príchode do krajiny minulý rok úradom udal falošné meno aj vek, informovali dnes fínske úrady. Nové dokumenty podané na súde v Turku uvádzajú už pravé meno a vek podozrivého, napísala tlačová agentúra DPA.

Maročan sa narodil v roku 1994

Na pojednávaní o vzatí do väzby minulý týždeň bol ešte uvádzaný ako 18-ročný a mal iné priezvisko, konkrétne Mechka. Polícia potom vyhlásila, že má pochybnosti o jeho totožnosti a že pracuje s medzinárodnými partnermi na objasnení tejto záležitosti.

Muž, ktorý bol predtým identifikovaný ako 18-ročný Abdurrahmán Mechka, je Maročanom narodeným v roku 1994. „Jeho totožnosť je už potvrdená,“ uviedla ešte v nedeľu polícia, ale skutočné meno podozrivého nezverejnila.

Bouanane je podozrivý zo spáchania útoku z 18. augusta, pri ktorom zabil dve Fínky a zranil osem ďalších ľudí.
Jeho spolupráca s políciou je „slušná a racionálna“, informoval agentúru DPA Olli Toyras z Národného vyšetrovacieho úradu. Dodal, že sa nebude vyjadrovať k tomu, čo Bouanane povedal polícii. Policajné vyšetrovanie sa podľa jeho slov týka aj mužovho pohybu, aktivít a zázemia.

Muž bol zradikalizovaný

Prípad vyšetrujú ako prvý teroristický čin na území tejto škandinávskej krajiny. Podozrivý, ktorý zostáva vo väzbe, pred súdom vyhlásil, že motívom jeho činu nebol terorizmus. Tesne pred útokom mu úrady odmietli udeliť azyl.

Vyšetrovatelia však tvrdia, že mladý muž bol zradikalizovaný a preverujú možnú súvislosť jeho činu s nedávnymi útokmi extrémistov v Španielsku.

Fínska polícia zadržiava po útoku vo väzbe ďalších troch Maročanov vo veku 18-28 rokov pre podozrenie z nešpecifikovanej účasti na zločine. Títo muži obvinenia popierajú.

Univerzitná nemocnica v Turku uviedla, že dve zostávajúce ranené obete útoku už nepotrebujú intenzívnu starostlivosť. Bouanane sa nachádza vo väzenskej nemocnici v meste Hämeenlinnaa severne od fínskej metropoly Helsinki.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia