Jednou vetou

Úrady v meste Columbine navrhujú zbúrať školu, kde sa odohrala masakra

Americká vlajka

foto: Pixabay.com

Miestne úrady v americkom meste Columbine navrhli zbúrať budovu strednej školy Columbine High School, kde sa v apríli 1999 odohrala masakra, ktorá si vyžiadala 13 mŕtvych a vyše 20 zranených. Streľbu spustili dvaja tínedžeri, ktorí neskôr obrátili zbraň i proti sebe.

Dôvodom odstránenia budovy je „morbídna fascinácia“ touto tragickou udalosťou, uviedli úrady v tomto coloradskom meste, ktoré v piatok citovala stanica BBC. Do školskej budovy sa ročne pokúšajú dostať stovky ľudí, pričom toto číslo za uplynulých 11 mesiacov dosiahlo „rekordný výšku“.

V roku 1999 neexistovali odporúčania, čo robiť s budovou, akou je Columbine High School. Dnes experti na školskú bezpečnosť odporúčajú objekty, kde dôjde k streľbe, strhnúť. Domnievame sa, že nastal čas, aby naša komunita zvážila túto možnosť aj pre Columbine High School,“ vyhlásil školský inšpektorát v okrese Jefferson County.

Nemku obvinili z terorizmu

Niektoré časti školského komplexu boli následkom masakry prebudované. Úrady navrhujú likvidáciu súčasnej budovy a opätovné vystavanie novej školy západne od pôvodnej lokality, pričom názov školy, jej insígnie i maskot by sa zachovali. Knižnica s názvom Hope Columbine Memorial Library, postavená po masakre, by sa tiež zachovala ako „základný kameň“ novej školy.

Streľba na Columbine High School, ktorú spáchali študenti vo veku 17 a 18 rokov, bola v tom čase najtragickejšou masakrou svojho druhu v dejinách USA. Smutnú bilanciu prekonala v decembri 2012 streľba na základnej škole Sandy Hook Elementary School v štáte Connecticut; osamotený útočník tu zabil 26 ľudí, väčšinou detí vo veku šesť a sedem rokov. Budovu neskôr zbúrali a postavili nanovo s posilnenými bezpečnostnými opatreniami.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia