Jednou vetou

Úrady znížili počet obetí útoku v Münsteri. Svetoví lídri vyjadrili šok

Ľudia stoja pred reštauráciou 7. apríla 2018 v nemeckom Münsteri

foto: TASR/AP

Pri incidente v centre mesta Münster v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko prišli v sobotu o život tri osoby vrátane páchateľa a dve desiatky utrpeli zranenia. Pre agentúru DPA to potvrdil krajinský minister vnútra Herbert Reul.

Počet zranených je približne 20, sú medzi nimi aj osoby v kritickom stave. Úrady pôvodne uvádzali celkovo štyri obete a šesť vážne zranených.

V súčasnosti nič nenaznačuje tomu, že tento incident má islamistické pozadie alebo by bol jeho motívom islamský extrémizmus, povedal Reul. Polícia však napriek tomu preveruje všetky možnosti, dodal. Samotný náraz podľa neho zabil dvoch ľudí, treťou obeťou je páchateľ, ktorý spáchal samovraždu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a prezident Frank-Walter Steinmeier vyjadrili hlbokú sústrasť obetiam a ich rodinám po útoku dodávkou v centre Münsteru v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, uviedla agentúra DPA.

Páchateľom útoku dodávkou V Münsteri mohol byť duševne labilný Nemec

Kancelárka Merkelová je podľa vlastných slov v myšlienkach s obeťami a pozostalými a „tieto strašné udalosti v Münsteri ju hlboko šokovali“. V citovanom vyhlásení sa ďalej uvádza, že kompetentné úrady podniknú „všetko čo sa dá urobiť, aby vyšetrili zločin a podporili obete a ich príbuzných. Všetkým zasahujúcim na mieste patrí moja vďaka.“

Šok nad incidentom v Münsteri vyjadril v odkaze na Twitteri aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. „Moje myšlienky sú s obeťami a ich príbuznými,“ napísal europolitik.

Sústrasť obetiam a pozostalým krvavého činu v Münsteri vyjadril v sobotu na Twitteri rovnako francúzsky prezident Emmanuel Macron. „Francúzsko zdieľa utrpenie Nemecka,“ odkázal Macron.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia