Jednou vetou

USA a EÚ sa dohodli, že sa budú usilovať o nulové clá

Americký prezident Donald Trump a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker počas stretnutia v Bielom dome vo Washingtone 25. júla 2018

foto: TASR/AP

Spojené štáty a Európska únia sa dohodli na tom, že sa budú usilovať o nulové clá a nulové subvencie na priemyselné tovary okrem automobilov. Po stredajšom stretnutí s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom vo Washingtone to oznámil americký prezident Donald Trump, informovala agentúra AP.

Juncker v Bielom dome: EÚ a USA sú spojenci, nie nepriatelia

Trump povedal, že EÚ súhlasila aj s nákupom „viac sóje“ a so zvýšeným dovozom skvapalneného zemného plynu zo Spojených štátov.

Juncker po schôdzke uviedol, že sa s Trumpom dohodol, aby sa pokúsil zmierniť obchodné napätie medzi USA a EÚ. Poznamenal, že kým budú prebiehať rokovania, EÚ nebude zavádzať ďalšie clá a prehodnotí existujúce clá na dovoz ocele a hliníka.

Trump podľa Washington Post plánuje zaviesť 25-% clo na dovoz áut

Obchodné napätie medzi Bruselom a Washingtonom sa zvýšilo potom, čo USA na začiatku júna zaviedli clá na dovoz ocele a hliníka z Európskej únie, Kanady a Mexika. EÚ zareagovala odvetnými clami. Trump navyše pohrozil clami na dovoz áut z EÚ.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie