USA a Južná Kórea prejavujú svoje odhodlanie potrestať KĽDR

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Americký nadzvukový strategický bombardér typu B-1B Lancer preletel v stredu ponad južnú časť Kórejského polostrova. Stalo sa tak v rámci doposiaľ najväčšieho spoločného leteckého bojového cvičenia Južnej Kórey a Spojených štátov, ktoré sa začalo týždeň po tom, čo Severná Kórea oznámila, že uskutočnila ďalšiu skúšku novej medzikontinentálnej balistickej rakety.

Bombardér vyletel zo základne na ostrove Guam a simuloval pozemný útok na vojenskú oblasť blízko východného pobrežia Južnej Kórey, informovala agentúra AP s odvolaním sa na zástupcov juhokórejského spoločného armádneho veliteľstva.

„Vďaka týmto leteckým manévrom juhokórejské a americké vzdušné sily prejavili jasný zámer a schopnosť týchto spojencov potrestať Severnú Kóreu, ktorá ich ohrozuje jadrovými zbraňami a raketami,“ uviedla armáda vo svojom vyhlásení.

Na päťdňových cvičeniach nazvaných Vigilant ACE (Ostražité eso, ACE je však aj skratkou spojenia „air combat exercise“, teda letecké bojové cvičenie), sa zúčastňuje viac ako 230 lietadiel vrátane šiestich stíhačiek typu F-22 Raptor používajúcich technológiu stealth a rovnaký počet stíhačiek typu F-35A Lightning II, ktoré prileteli do Južnej Kórey práve kvôli cvičeniu.

Môže vás zaujímať

Hackeri napadli Twitter londýnskej Metropolitnej polície