Jednou vetou

USA a Južná Kórea začali spoločné vojenské cvičenie

Ilustračná foto

Foto: archívne, TASR/AP

Americkí a juhokórejskí vojaci začali v pondelok každoročné spoločné cvičenie, ktoré sa uskutočňuje v období vystupňovaného napätia, zapríčineného dvoma minulomesačnými severokórejskými skúškami medzikontinentálnych balistických striel.

Vojenské cvičenie s názvom Ulchi Freedom Guardian je do veľkej miery počítačovou simuláciou vojny na Kórejskom polostrove a bude trvať do 31. augusta. Zúčastňuje sa na ňom až 50 000 juhokórejských vojakov a približne 17 500 amerických vojakov.

Pchjongjang označuje toto cvičenie za „nezodpovednú“ generálku invázie, ktorá môže spustiť „neovládateľnú fázu jadrovej vojny“.

Juhokórejský prezident Mun Če-in dnes vyhlásil, že cvičenie má obranný charakter. Dodal, že takéto cvičenia sa konajú pravidelne, lebo Severná Kórea (KĽDR) opakovane podniká provokačné kroky.

Prezident USA Donald Trump sa tento mesiac už skôr zaprisahal, že na agresiu Severnej Kórey odpovie „ohňom a zúrivosťou, akú svet ešte nezažil“. Severná Kórea zasa pohrozila, že odpáli rakety na tichomorský ostrov Guam, ktorý je americkým územím.

Môže vás zaujímať

Americký súd zablokoval zákaz predaja aplikácie TikTok